Dolar navyšuje ranní ztráty. Dolarový index prolomil hranici 90,5 bodu, euro proti dolaru zpevnilo nad 1,2120 EURUSD. Měny regionu střední a východní Evropy profitovaly z tržního sentimentu naladěného k ochotě riskovat. Koruna se posunula k hranici 26,12 za euro, aktuálně část zisků odepisuje.

Francie si připomíná 130 obětí z pařížských atentátů

Francie si dnes připomíná první výročí teroristických útoků v Paříži, které si vyžádaly 130 mrtvých a další stovky lidí utrpěly zranění. Šlo o dosud nejhorší atentáty spáchané ve Francii. Útoky, ke kterým se přihlásila radikální organizace Islámský stát, hluboce zasáhly francouzskou společnost.

Týden vzpomínek na oběti začal páteční minutou ticha na Stade de France před zahájením utkání francouzské a švédské reprezentace v kvalifikaci na mistrovství světa v roce 2018. Právě před tímto pařížským stadionem se loni 13. listopadu odehrál první ze série útoků ve francouzské metropoli. Během utkání Francie-Německo se tu do povětří vyhodili tři sebevražední atentátníci.

Pomyslná štafeta v uctění památky obětí pokračovala o sobotním večeru koncertem britského zpěváka Stinga ve znovu otevřeném pařížském klubu Bataclan. Všech tisíc nabízených vstupenek se podle zástupců Bataclanu vyprodalo během necelé půl hodiny. Koncert má být odvysílán francouzskou televizí TV5 do celého světa v noci na pondělí.

Dnes, přesně rok po útoku, se u koncertní síně uskuteční pietní shromáždění, při kterém bude odhalena pamětní deska. Ceremoniálu se zúčastní zřejmě i členové americké skupiny Eagles of Death Metal, jejíž představení masakr přerušil.

Při večerních atentátech loni 13. listopadu zabili v Bataclanu tři islámští radikálové 90 lidí. Takřka souběžně zavraždili jiní islamisté u sportovního stadionu a ve dvou pařížských restauracích dalších 40 lidí.

Podle vyšetřovatelů stejná teroristická buňka, která zabíjela v Paříži, podnikla letos v březnu atentáty v Bruselu, kde přišlo o život 32 lidí.

Život se mezitím vrátil do normálních kolejí, ale krvavý útok islamistů zůstává v myslích snad všech Pařížanů. Obavy z dalšího teroru lidem připomíná výjimečný stav, který od té doby v zemi platí, jakož i útok podniknutý 14. července v Nice s osmi desítkami obětí na životech. Otázka bezpečnosti patří i k hlavním tématům kampaně před prezidentskými a parlamentními volbami v příštím roce.

Newsletter