Dolar navýšil ztráty v dolarovém indexu pod 90 bodů a proti euru nad 1,2200 EURUSD. Korunu podpořilo silnější euro a vyšší tržní sazby. Aktuálně se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

Francie varovala Rusko a Írán za jejich postup v Sýrii

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault dnes vyzval Rusko a Írán, aby v syrské občanské válce ukončily svou dosavadní strategii, která podle něj nikam nevede. Zároveň je varoval, že kvůli bombardování severosyrského města Halab mohou být spolupachateli válečných zločinů. Město intenzivně bombardují letadla režimu prezidenta Bašára Asada právě za podpory Ruska a Íránu. Ayrault se tak vyjádřil před dnešním zasedáním Rady bezpečnosti OSN, která se má nejnovější situací v Sýrii zabývat.

„Režim Bašára Asada se jednoznačně rozhodl pro vojenskou eskalaci, když každý ví, že v Sýrii nebude jiné než politické řešení konfliktu. Proto apeluji na jeho podporovatele, Rusko a Írán, aby se vzpamatovaly, prokázaly zodpovědnost a ustaly v této strategii, která vede do slepé uličky. Jinak budou Rusko a Írán spolupachateli válečných zločinů spáchaných v Halabu,“ uvedl Ayrault v prohlášení, které zveřejnilo francouzské ministerstvo zahraničí.

„Je na Radě (bezpečnosti), aby vyvinula tlak ve prospěch okamžitého zastavení nepřátelských akcí nejprve v Halabu, a aby tak umožnila přístup obyvatelstva k humanitární pomoci, kterou tak zoufale potřebuje,“ dodal šéf francouzské diplomacie. „Vzhledem k závažnosti nynějšího dramatu v Halabu není času nazbyt k záchraně obyvatelstva, které je těžce zkoušeno novým utrpením,“ upozornil.

Newsletter