Francie zatkla 15letého chlapce pro podezření z přípravy útoku

Francouzská policie dnes zatkla 15letého chlapce podezřelého z plánování teroristického útoku na základě pokynů, které mu francouzští islamisté na Blízkém východě dávali prostřednictvím šifrované elektronické komunikace. Jde o třetí případ zadrženého 15letého mladíka ve Francii v souvislosti s terorismem za poslední týden.

Policie posledního z chlapců zadržela ráno na východě Paříže. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve si v této souvislosti postěžoval, že extremistická organizace Islámský stát k teroristické činnosti rekrutuje stále mladší lidi.

V pátek a v pondělí policie zatkla jiné dva 15leté mladíky. Nejméně dva z těchto tří podezřelých komunikovali s francouzským radikálem a členem IS Rachidem Kassimem, upozornila dnes agentura AFP s odvoláním na justiční zdroje.

Kassim, který z oblasti Sýrie a Iráku pravidelně internetem vyzývá k útokům ve Francii, byl údajně také v kontaktu s jednou ze členek ženského komanda, jež chtělo útočit na Lyonském nádraží. Ženy byly zadrženy minulý týden ve čtvrtek poté, co bylo v centru Paříže objeveno auto s nastraženými plynovými bombami.

Premiér Manuel Valls v neděli řekl, že ve Francii je kvůli radikalizaci sledováno 15.000 osob.

Newsletter