Francie získala australskou zakázku na 12 ponorek

Francie porazila Německo i Japonsko v boji o australskou zakázku na výrobu flotily 12 nových ponorek v hodnotě 50 miliard australských dolarů. Oznámil to dnes australský premiér Malcolm Turnbull. Podle agentury AP jde o největší zbrojní kontrakt v historii Austrálie.

Zakázku získala francouzská státní společnost DCNS Group. Udělení kontraktu tomuto podniku je vyjádřením důvěry ve francouzský zbrojařský průmysl a současně ránou pro snahu japonského premiéra Šinzóa Abeho o rozvoj japonské exportu vojenské techniky, napsala agentura Reuters.

Austrálie nyní zvyšuje výdaje na obranu, aby chránila své strategické i obchodní zájmy v Asii a Tichomoří. Turnbull v únoru uvedl, že jeho země tak reaguje na měnící se povahu regionální bezpečnosti, především na hospodářský a vojenský vzestup Číny a větší zaměření Spojených států na oblast západního Tichomoří.

O kontrakt na ponorky se ucházely rovněž německá společnost ThyssenKrupp a japonské konsorcium zahrnující firmy Mitsubishi Heavy Industries a Kawasaki Heavy Industries.

Newsletter