Francouzi vyšetřují EDF kvůli možnému zneužívání tržní pozice

Francouzský antimonopolní úřad vyšetřuje tamní energetickou společnost EDF, která je podezřelá ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Vyšetřovatelé prohledali ústředí a některé části EDF a zabavili některé dokumenty. Mluvčí podniku podle tamních médií řekl, že vyšetřování je teprve v počáteční fázi a že EDF s vyšetřovateli spolupracuje.

Antimonopolní úřad oznámil, že zabavil dokumenty v několika podnicích, odmítl však o nich poskytnout jakékoliv informace. Podle agentury Reuters jen upřesnil, že firma je podezřelá z aktivit, které narušují hospodářskou soutěž v energetickém sektoru.

Úřad může v případě porušování antimonopolních pravidel vyměřit firmám pokutu ve výši až deseti procent jejich celkových tržeb.

Státní společnost EDF navzdory dřívější liberalizaci elektrárenského sektoru a vstupu konkurence do odvětví stále prodává elektřinu za regulované ceny zhruba 88 procentům francouzských domácností a malých podniků. Menší konkurenti EDF si stěžují, že stát dostatečně nepodporuje hospodářskou soutěž v odvětví a neinformuje veřejnost o možnosti změnit dodavatele.

Francouzské vlády v uplynulých letech omezovaly růst regulovaných cen EDF, aby ochránily kupní sílu spotřebitelů. To omezuje prostor pro cenovou konkurenci ze strany alternativních dodavatelů elektřiny.

Newsletter