Francouzská centrální banka letos čeká 1,2% růst ekonomiky

Francouzský hrubý domácí produkt v letošním roce stoupne o 1,2 procenta poté, co během předchozích tří let v podstatě stagnoval. Předpověděla to dnes francouzská centrální banka. Dodala, že v příštím roce by měl hospodářský růst zrychlit na 1,8 procenta. Její prognózy jsou o něco optimističtější než výhled francouzské vlády, upozornila agentura Reuters.     

Růst druhé největší ekonomiky eurozóny podle centrální banky podporují především vnější faktory, zejména levná ropa a slabý kurz eura. Příznivý vliv mají rovněž nízké úrokové sazby v eurozóně a některé domácí faktory, například růst marží francouzských podniků.     

„Na domácí úrovni by opatření zavedená s cílem snížit mzdové náklady měla začít podporovat aktivitu posílením konkurenceschopnosti, které následně podpoří export, tvorbu pracovních míst a firemní investice,“ uvedla rovněž centrální banka.    

Statistický úřad INSEE dnes oznámil, že míra nezaměstnanosti ve Francii v letošním prvním čtvrtletí mírně klesla na 10,3 procenta z 10,4 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Měsíční údaje ministerstva práce nicméně již začátkem týdne ukázaly, že v dubnu počet nezaměstnaných stoupl o více než 26.000 a dostal se na nové rekordní maximum 3,54 milionu.     

Francouzský prezident Françoise Hollande, jehož podpora mezi voliči se nadále pohybuje blízko historických minim, slíbil, že pokud nezaměstnanost do roku 2017 neklesne, nebude se ucházet o druhý mandát. 

Newsletter