Francouzská ekonomika se dostane na hranu růstu, čeká centrální banka

Tempo růstu francouzské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalí na pouhých 0,1 procenta. Předpověděla to dnes francouzská centrální banka. Ve třetím čtvrtletí se francouzský hrubý domácí produkt zvýšil o 0,3 procenta po poklesu o 0,1 procenta v předchozích třech měsících. Francie je druhou největší ekonomikou v eurozóně po Německu.     

Vláda prezidenta Françoise Hollandea předpokládá, že v celém letošním roce francouzský HDP stoupne o 0,4 procenta. V příštím roce počítá se zrychlením růstu na rovné jedno procento, protože doufá v oživení firemních investic. Vláda by měla ve středu představit novou legislativu, jejímž prostřednictvím chce podpořit investice a tvorbu pracovních míst.     

Hollande má za sebou zhruba polovinu pětiletého mandátu a jeho socialistické vládě se navzdory předvolebním slibům z roku 2012 stále nedaří oživit pracovní trh. V říjnu se počet nezaměstnaných ve Francii vyšplhal na rekordních 3,46 milionu.     

Nepříznivý vývoj trhu práce je nyní jedním z důvodů prezidentovy mimořádně nízké popularity. Začátkem listopadu Hollande slíbil, že nebude kandidovat v příštích volbách v roce 2017, pokud se nepodaří nezaměstnanost snížit. 

Newsletter