Francouzská ENGIE chce prodat uhelnou elektrárnu v Polsku

Francouzská energetická společnost ENGIE chce prodat svoji tepelnou elektrárnu u města Polaniec na jihovýchodě Polska. Oznámila to dnes firma, která tak potvrdila spekulace v polském deníku. Ekonomický list Puls Biznesu s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že ENGIE nabídla k prodeji svoje aktiva v Polsku za 500 milionů eur (13,5 miliardy Kč).

Kupce údajně hledá kromě jiného i pro uhelnou elektrárnu u města Polaniec, která je s kapacitou 1800 megawattů jedním z největších výrobců elektrické energie v zemi.

ENGIE plánuje prodat do roku 2018 aktiva v hodnotě zhruba deset miliard eur. Má se tak stát v rámci orientace podniku na plynárenské sítě, obnovitelné zdroje energií a služby v oblasti energetiky.

Výroba elektřiny v uhelných elektrárnách je v Polsku povětšinou ztrátová. Na vině jsou vysoké náklady spojené s emisemi oxidu uhličitého, ale i stárnoucí infrastruktura, která vyžaduje nepřetržité investice. Polské energetické skupiny se ztráty ve výrobě elektřiny snaží vynahradit v jiných činnostech, na příklad v distribuci. ENGIE ale vlastní distribuční síť nemá. Prodej svého majetku v Polsku zahájil letos také francouzský konkurent ENGIE, energetická společnost EDF.

Newsletter