Francouzský tisk: Smutek a vztek. Jsem Paříž

„Smutek a vztek“ stojí na titulní straně dnešního speciálního vydání francouzského listu Le Figaro, který vyšel stejně jako Libération výjimečně i v neděli. Oba listy podobně jako zbytek francouzského tisku reagují na páteční teroristické atentáty, při nichž v Paříži zahynulo na 130 lidí a přes 300 bylo zraněno. Ve francouzské metropoli jsou nadále v platnosti mimořádná bezpečnostní opatření.

„Jsem Paříž“, hlásá Libération, která si vypůjčila pozměněný slogan známý po lednových útocích na redakci Charlie Hebdo. Tehdy se celý svět hlásil k mrtvým karikaturistům heslem Je suis Charlie.

„Braňme se“ vyzývá na své úvodní straně Le Parisien. Le Monde zvolil širší záběr větami „Francie je ve válce. Ve válce proti totalitnímu, slepému, strašlivě vražednému terorismu.“

Le Figaro doufá, že „všichni nyní pochopili, že tato válka teprve začala“. Libération napsal, že z událostí nelze vyvodit nic jiného, než že „Francouzi se budou muset smířit s tím, že v budoucnu budou žít s terorismem“.

Téměř všemi texty se prolíná slovo jednota. „Republika stojí tváří v tvář barbarství,“ napsal nedělník Journal du dimanche. Les Dernières Nouvelles d‘Alsace tvrdí, že je třeba upevnit republikánské hodnoty. „Vyhlásili nám válku. Budeme-li jednotní, budeme schopni čelit tomuto nepřijatelnému šílenství,“ napsal list.

Le Figaro také vylučuje jakoukoli pasivitu. „Proti brutalitě a krutosti existuje jediný princip a jediný zákon – síla a moc,“ napsal.

V Paříži zůstávají i dnes zavřená tržiště a podle rozhodnutí policejní prefektury bude toto opatření trvat až do čtvrtka. Do úterka pak zůstávají zavřené brány zábavního parku Disneyland Paris. I dnes jsou zavřené školy a zařízení pro mládež provozované městem. To platí rovněž pro městská muzea a Eiffelovu věž. V provozu nebudou ani velká kina Gaumont a až do úterka je zavřený kabaret Lido.

Na celý víkend byly zrušeny všechny sportovní podniky, které se měly konat v metropoli. Uzavřena jsou proto sportoviště, ale parky a hřbitovy se dnes otevírají, i když zavřeny budou dříve než obvykle, v 16:00.

Newsletter