FT: MMF se zatím nemůže podílet na nové finanční pomoci Řecku

Na webu ekonomického listu Financial Times se dnes odpoledne objevila zpráva, že MMF se zatím nemůže podílet na nové finanční pomoci Řecku, a to kvůli příliš vysokému zadlužení a neuspokojivým výsledkům při zavádění reforem. Euro po zprávě prohloubilo ztráty a kleslo vůči dolaru až na denní minimum 1,091 EURUSD.

Řecko momentálně není způsobilé pro finanční pomoc od Mezinárodního měnového fondu. Vyplývá to podle listu Financial Times ze zprávy odborníků fondu prezentované na středeční schůzce vedení. Rozhodnutí o účasti MMF v záchranném programu pro Řecko, který organizuje Evropská unie, by tak prý mohlo padnout až v příštím roce.

Takovéto zpoždění by mohlo mít významné důsledky, a to zejména v Německu. Někteří němečtí představitelé totiž tvrdí, že bez účasti MMF nebude možné dosáhnout schválení nového záchranného programu pro Řecko v německém parlamentu.

Moudřejší ustoupí? Aneb „nekecej a odpouštěj“

V „přísně důvěrném“ čtyřstránkovém zápisu ze zasedání MMF, který získal Financial Times, se píše, že vyjednávači fondu se sice budou účastnit jednání o novém záchrannému programu, v této fázi však nebudou moci dospět k žádné dohodě. Fond prý o své účasti v programu rozhodne až ve druhé fázi, tedy poté, co se Atény zavážou ke komplexním reformám a co se věřitelé dohodnou na zmírnění dluhové zátěže Řecka.

Splnění druhé podmínky by přitom mohlo být velmi obtížné, protože Německo a některé další členské země eurozóny rozhodně odmítají jakékoliv odpuštění řeckých dluhů, píše Financial Times. Euro po zprávě listu prohloubilo svůj dnešní pokles vůči americkému dolaru.

Newsletter