Gazprom: Dodávky plynu do EU přes Ukrajinu stále mohou být narušeny

Dodávky ruského plynu do Evropské unie přes území Ukrajiny by v zimních měsících stále mohly být narušeny, přestože Moskva a Kyjev se předběžně dohodly na řešení plynového sporu. Uvedl to podle agentury AFP šéf ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller po setkání s novým místopředsedou Evropské komise pro energetickou unii Marošem Šefčovičem. Zmínil také, že projekt plynovodu South Stream, který měl přivádět ruský plyn do Evropy, je pro Gazprom definitivně mrtvý. Na pořadu dne je plánovaná výstavba plynovodu do Turecka.     

„Rizika týkající se tranzitu přes Ukrajinu tuto zimu přetrvávají,“ uvedl podle AFP Miller v prohlášení. Ukrajina kvůli finančním těžkostem prý nedokázala v listopadu a v prosinci koupit od Ruska potřebné množství plynu a zásoby této suroviny v ukrajinských podzemních zásobnících zřetelně klesly, uvedl také.     

Ukrajina a Rusko se loni v říjnu po tvrdých několikaměsíčních jednáních dohodly na zimních dodávkách ruského plynu na Ukrajinu. Podle smlouvy si Kyjev musí dodávky předplácet. Dohoda, která vznikla za asistence Evropské unie, platí do konce března. Někdejší eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger tehdy podotkl, že kontrakt se stane zárukou evropské energetické bezpečnosti během letošní zimy.     

Ukrajina, přes jejíž území proudí zhruba polovina ruského plynu spotřebovávaného v Evropě, nedostávala ruský plyn od června, kdy Moskva zavřela kohouty kvůli chronické neschopnosti ukrajinského Naftogazu platit účty.     

Rusko dodávky na Ukrajinu obnovilo na začátku prosince po zhruba půlroční přestávce. Ve stejném měsíci ale zároveň oznámilo zrušení projektu South Stream, který měl přivádět ruský plyn do jižní Evropy po dně Černého moře oklikou mimo Ukrajinu.     

Miller dnes podle agentury DPA sdělil, že pro Gazprom je kapitola South Stream definitivně uzavřena. Na pořadu dne je prý nyní plánovaná výstavba plynovodu nazývaného Turkish Stream do Turecka.

Newsletter