Gazprom odkupuje podíly v projektu South Stream

Ruský plynárenský gigant Gazprom odkoupí od svých partnerů jejich podíly ve zrušeném projektu plynovodu South Stream. Německý Wintershall, francouzská EDF a italská Eni vlastnily v projektu dohromady 50 procent. Cena za prodej nebyla zveřejněna. 

Rusko na počátku tohoto měsíce oznámilo konec plánované výstavby plynovodu South Stream, který měl od příštího roku dopravovat ruský plyn do střední Evropy, a vyhnout se přitom území Ukrajiny. Jako důvod země uvedla námitky Evropské unie vůči projektu. 

Ani jedna z firem neuvedla, kolik za svůj podíl obdrží. Wintershall a EDF se však shodly, že cena odpovídá nákladům, které do projektu vložily, napsala agentura Reuters. 

Juncker: Plynovod South Stream má stále šanci

Celkové náklady na projekt South Stream se odhadovaly na 40 miliard dolarů (910,6 miliardy Kč). Potrubí dlouhé kolem 2500 kilometrů mělo vést po dně Černého moře do Bulharska a dál přes Srbsko, Maďarsko, Slovinsko a Rakousko až do severovýchodní Itálie. Další větve měly směřovat do Chorvatska, Makedonie, Řecka a Turecka. Ročně měl plynovod přepravit asi 63 miliard metrů krychlových plynu, což odpovídá zhruba 15 procentům objemu, který Evropa ročně spotřebuje. 

Evropská komise plán ostře kritizovala, porušoval totiž unijní pravidla, podle nichž dodavatelé surovin nesmějí ovládat i přepravní trasy. Rusové, kteří pro změnu ostře kritizují ona evropská pravidla, navíc Brusel obešli a o stavbě vyjednávali přímo s unijními zeměmi. Těm za to hrozily postihy. 

Projekt plynovodu South Stream je minulostí

Společný podnik Gazpromu, Eni, EDF a Wintershallu se jmenoval South Stream Transport BV. Gazprom měl v podniku poloviční podíl. Druhým největším akcionářem byla italská Eni s pětinovým podílem, po 15 procentech vlastnily EDF a Wintershall. 

Místo plynovou South Stream Gazprom nyní zamýšlí výstavbu plynovodu do Turecka a turecko-řecká hranice se má stát novým uzlem pro dodávky plynu do Evropy. Turecko tak podle nejnovější strategie Moskvy bude novou tranzitní zemí pro přepravu plynu do Evropské unie a nahradí v této roli Ukrajinu. 

Newsletter