Gazprom podepsal s partnery dílčí dohodu o rozšíření Nord Stream

Ruská plynárenská společnost Gazprom a její evropští partneři podepsali akcionářskou dohodu o plánovaném rozšíření plynovodu Nord Stream, který přivádí zemní plyn po dně Baltského moře do Evropy. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podmořský projekt je od samého počátku veden zájmem Ruska na tom, aby byl nezávislý na nejistém tranzitu suroviny přes Ukrajinu.

Gazprom kvůli projektu vytvořil konsorcium s německými společnostmi E.ON a BASF/Wintershall, rakouskou OMV, francouzskou ENGIE a britskou-nizozemskou ropnou firmou Royal Dutch Shell, uvedl podle Reuters mluvčí konsorcia.

Skupina by v rámci projektu označovaného jako Nord Stream-2 měla vybudovat třetí a čtvrtý plynovod, který by přepravoval dalších až 55 miliard krychlových metrů plynu ročně. Stávající kapacita nynějších dvou větví by se tak zdvojnásobila. Gazprom odhaduje náklady projektu až na 9,9 miliardy eur (268 miliard Kč). Plyn by měl v nových potrubích začít proudit do konce roku 2019.

Gazprom s ohledem na nadměrnou nabídku plynu na trzích bojuje o udržení svého podílu v Evropě. Plynárenský gigant, který disponuje největšími zásobami plynu na světě, přitom sází na rostoucí dlouhodobou poptávku, neboť evropské původní zdroje této suroviny se ztenčují.

Evropa kryje asi třetinu své spotřeby ruským plynem, který je zhruba z poloviny přepravován přes Ukrajinu. Kyjev a Moskva jsou ale ve sporu a Gazprom chce najít nové tranzitní cesty do Evropy mimo ukrajinské území.

Newsletter