Gazprom v kleštích: Opět snížil plán těžby pro letošek

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom opět snížila těžební plán pro letošní rok, což zdůvodnila negativním dopadem teplého počasí na poptávku. Uvedl to dnes člen vedení podniku Vsevolod Čerepanov. Gazprom nyní podle něj plánuje v letošním roce vytěžit zhruba 450 miliard krychlových metrů plynu. Firma přitom již minulý týden snížila letošní plán těžby na 471 miliard krychlových metrů z dříve předpokládaných 485,4 miliardy. 

„Celkově letos očekáváme kolem 450 miliard (krychlových metrů plynu),“ citovala Čerepanova agentura Reuters. I tak by však letošní těžba Gazpromu měla překonat loňských 444,4 miliardy krychlových metrů plynu. 

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Společnost se podílí zhruba osmi procenty na hrubém domácím produktu Ruska. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. 

Gazprom tento měsíc oznámil, že zahájil stavbu plynovodu Turkish Stream, jímž má proudit ruský plyn do Turecka a z něj dál do Evropy. Firma přišla s tímto projektem poté, co koncem loňského roku kvůli neshodám s Evropskou unií odstoupila od výstavby plynovodu South Stream. Ten měl obcházet Ukrajinu a přivádět ruský plyn přes Černé moře na Balkán. 

Člen vedení podniku Oleg Aksjutin dnes uvedl, že začátkem června začne Gazprom pokládat potrubí pro plynovod Turkish Stream. Dodal, že firma letos hodlá vybudovat i padesátikilometrový úsek plynovodu Síla Sibiře, kterým chce přepravovat plyn do Číny.

Newsletter