GE uzavřela se Saúdskou Arábií smlouvy za více než 1,4 miliardy USD

Americký průmyslový konglomerát General Electric (GE) uzavřel se Saúdskou Arábií sérii investičních smluv za více než 1,4 miliardy USD (33,8 miliardy Kč). Dohody tvoří součást ambiciózního plánu, s jehož pomocí má království v úmyslu snížit svou závislost na ropě. GE spojí síly se společností Aramco a dalšími saúdskými podniky, aby společně transformovaly tamní ekonomiku.

GE uvedla, že projekty v hodnotě jedné miliardy USD budou realizovány do roku 2017 spolu s firmou Saudi Arabian Industrial Investments Co, která vznikla v roce 2014 královským nařízením. Jejím účelem je posílit v zemi zpracovatelský průmysl. Dohoda GE se saúdskoarabskou společností má pomoci v rozvoji průmyslu a výroby v Saúdské Arábii a vytvořit tam pracovní místa pro mladé.

Dalších 400 milionů USD půjde do výstavby závodu, který zajistí dodávky pro lodní a energetický průmysl. Podnik má být v provozu do roku 2020 a vytvoří zhruba 2000 pracovních míst, uvedla agentura AP.

Mezi další dohodnuté projekty patří podpora místních podniků opravujících letadla, nabídka digitálních služeb továrnám, výroba LED osvětlení nebo školení mladých mužů a žen. K těmto projektům GE neposkytla žádné konkrétní informace ohledně finanční hodnoty.

Spolupráce s GE je součástí plánu Vision 2030, v jehož rámci se Saúdská Arábie hodlá vymanit ze závislosti na těžbě ropy. Součástí plánu je také nabídka akcií největší ropné firmy na světě Saudi Arabian Oil Co. na burze a zřízení největšího státního investičního fondu na světě.

GE působí v Saúdské Arábii více než 80 let. V leteckém, zdravotnickém, ropném a energetickém průmyslu a v dopravě tam má více než 2000 zaměstnanců. Firma doufá, že díky uzavřeným smlouvám v zemi do roku 2020 zvýší počet zaměstnanců na 4000.

Newsletter