Generali jako první pojistí rizika související se zavedením EET

Pojišťovna Generali jako první na trhu pojistí podnikatelům rizika související se zavedením registračních pokladen. Nové pojištění pro elektronickou evidenci tržeb (EET) bude možné sjednat od poloviny listopadu, řekl dnes ČTK ředitel pojišťovny Pavel Mencl. Od 1. prosince čeká zapojení do EET 50.000 živnostníků a podnikatelů poskytujících ubytovací a stravovací služby.

„Spuštění elektronické evidence tržeb je za dveřmi. Jako první na českém trhu nyní nabízíme podnikatelům, kterých se první vlna EET týká, nové pojištění rizik souvisejících se zavedením registračních pokladen,“ uvedl Mencl.

Provozovatelé restaurací, penzionů a hotelů se standardně pojišťují proti rizikům vyplývajícím z možností živelních událostí, krádeží nebo vandalismu, ale také na odpovědnost za škody, které mohou způsobit třetím osobám. Generali kryje tato rizika v produktovém balíčku. Nově bude balíček zahrnovat pojištění registračních pokladen, uvedl mluvčí Generali Jiří Cívka.

Týká se to nově uzavřených smluv i nynějších, které balíček využívají. Podnikatelům, kteří si jej sjednali v minulosti, stačí kontaktovat pojišťovnu či jejího pojišťovacího poradce. V nově uzavřených pojistkách budou registrační pokladny zahrnuty automaticky. Pojistit je bude možné i samostatně. Pojištění se bude vztahovat na hardware i software.

Podle místopředsedy představenstva makléřské společnosti Insia Ivana Špirakuse jde o zajímavou inovaci. „Vedle běžného pojištění elektroniky proti všem rizikům pojištění zahrnuje i krytí nákladů na obnovu dat po pojistné události včetně případné sankce udělené státními orgány za neodeslání datové správy správci daně, například z důvodu zničení pokladny a uložených dat po úderu blesku,“ řekl.

K 1. březnu 2017 se EET začne týkat maloobchodu a velkoobchodu. Od 1. března 2018 dojde na ostatní činnosti, například svobodná povolání, dopravu či zemědělství. V poslední vlně, od 1. června 2018, se bude týkat i vybraných řemesel a výrobní činnosti.

EET se vedle mincí a bankovek vztahuje na platby kartou, šekem nebo směnkou, ale také dárkovým poukazem či stravenkami i virtuální měnou typu bitcoin nebo penězi zaslanými přes platební brány, jako je například PayPal. Naopak plateb převodem z účtu na účet se EET netýká.

Newsletter