GfK: Nálada německých spotřebitelů je nejlepší od října 2001

Nálada německých spotřebitelů se dále zlepšuje a je nejvyšší od října 2001. Přispívá k tomu mimo jiné očekávání dalšího zvýšení mezd. Pokračující nejistota kolem budoucnosti Řecka však mírně brzdí chuť spotřebitelů utrácet. Ukázal to dnešní index důvěry, který sestavuje výzkumná společnost GfK.     

Index důvěry na květen stoupl o 0,1 bodu na 10,1 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters však v průměru očekávali zvýšení indexu na 10,2 bodu.     

Spotřebitelské klima se zlepšilo, ale ne tak silně, jako v posledních měsících,“ uvedl v prohlášení analytik GfK Rolf Bürkl.     

Soukromá spotřeba již předstihla vývoz a stala se hlavním pohonem růstu německé ekonomiky. Mzdy se zvyšují rychleji než inflace a spotřebitelé jsou ochotni více otevírat své peněženky i díky nízkým úrokových sazbám. Očekávání růstu mezd je podle GfK nyní nejvyšší od znovusjednocení Německa.     

Na druhé straně výzkum ukázal, že němečtí spotřebitelé jsou o něco méně optimističtí v ekonomickém výhledu, než v předchozím měsíci, přestože přední hospodářské instituty zvýšily své výhledy růstu pro letošní rok. Podle Bürkla za to může nejistota kolem budoucnosti Řecka.     

Poprvé po šesti měsících se rovněž snížila ochota investorů utrácet. Díky rekordně vysoké zaměstnanosti a nízkým úrokových sazbám však zůstává na vysoké úrovni. 

Newsletter