Globální výkon solárních a větrných elektráren dosáhl 1000 GW

Celosvětový instalovaný výkon solárních a větrných elektráren překročil koncem června milník 1 000 gigawattů (tedy výkon odpovídající 1 000 temelínských reaktorů). Lehce více je větrných turbín (54 %). Druhá tisícovka by měla přibýt do pěti let a bude o téměř polovinu levnější (o 46 %). Čísla zveřejnila agentura Bloomberg NEF.

„Ekonomický úspěch solárních a větrných elektráren, které jsou již dnes levnější než investice do nových jaderných reaktorů, dělá z obnovitelných zdrojů vítěze proměny světové energetiky v posledních desetiletích. Zelená energetika je však také obrovskou příležitostí pro českou ekonomiku. Česká republika potřebuje revizi energetické koncepce, která by se na možnosti jednotlivých zdrojů podívala otevřeně s využitím aktuálních dat a mezinárodních trendů,“ komentuje úspěch obnovitelných zdrojů Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Větrné a solární elektrárny patří k nejrychleji rostoucím zdrojům energie na světě. Jejich globální instalovaný výkon je oproti roku 2000 vyšší 65krát. Pro dosažení instalace 1 000 GW bylo nutné investovat zhruba 2,3 bilionu dolarů. Zdvojnásobení množství větrných a solárních elektráren pak bude stát díky průběžnému zdokonalování technologií 1,23 bilionu dolarů.

Loni například ve světě přibylo 94 GW fotovoltaických elektráren a 54 GW větrných parků. V České republice se během posledních čtyř let rozvoj obnovitelných zdrojů de facto zastavil. Nové solární projekty přibývají v Česku především na střechách domů s celkovým výkonem jednotek megawattů. V případě větrné energetiky jde o jednotky projektů, jako například farma s 13 turbínami ve Václavicích na Liberecku dokončená loni na podzim. „Možnosti obnovitelných zdrojů jsou přitom také v Česku obrovské. Jen střešní instalace solárních elektráren mohou ročně vyrobit tolik, jako jeden temelínský reaktor,“ dodává Martin Sedlák

Newsletter