GM: Prodej aut v Číně by do roku 2020 mohl dosáhnout 30 milionů

Prodej automobilů v Číně by se do roku 2020 mohl vyšplhat na zhruba 30 milionů vozů ročně. Předpověděla to podle agentury Reuters největší americká automobilka General Motors (GM). Loni prodej aut v Číně stoupl o zhruba pět procent na 24,6 milionu vozů.

„Okamžik nasycení (čínského automobilového trhu) přijde, bude to však pravděpodobně trvat ještě desetiletí,“ uvedl šéf divize GM China Matt Tsien. „Nadále jsme dost optimističtí ohledně růstových vyhlídek čínského automobilového sektoru,“ dodal.

Čína v roce 2009 díky silnému růstu prodeje vystřídala Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu světa. Loni se poptávka po autech v Číně ocitla pod zvýšeným tlakem v důsledku zpomalování růstu tamní ekonomiky. Situace na trhu se však zlepšila, když Peking začátkem října snížil daň z obratu u automobilů s objemem motoru do 1,6 litru.

V celém loňském roce tak prodej motorových vozidel v Číně nakonec vzrostl, ačkoli se během roku objevily obavy z prvního celoročního poklesu čínského automobilového trhu v tomto století. Loňský růst byl nicméně nejpomalejší od roku 2012.

Newsletter