Dolarový index smazal dopolední ztráty. Euro proti dolaru oslabuje k 1,1850 EURUSD. Koruna a polský zlotý si drží zisky. Česká měna prolomila 26,25 za euro.

Google v žebříčku mediálních gigantů zvyšuje svůj náskok

Pozice Googlu jako největšího vlastníka médií na světě posílila. Vyplývá to ze srovnání společnosti ZenithOptimedia, podle níž je tato americká společnost o 136 procent větší než druhá v pořadí Walt Disney Company. Ještě o rok dříve byl rozdíl 115 procent. Žebříček Top Thirty Global Media Owners 2015, sestavený na základě odhadovaných příjmů z médií, zároveň ukázal, že Google je větší než společnosti na druhé a třetí příčce (Comcast) dohromady.     

Google těží především z rostoucího prodeje chytrých telefonů a tabletů a většího využití display reklamy, která tvoří významnou složku obchodních aktivit. Z přechodu na mobilní zařízení ale profituje i další hráč Facebook. Ten přitom ze sledované třicítky roste nejrychleji, v posledním roce to bylo o 63 procent, a v celkovém žebříčku mu patří desáté místo.    

Další nejrychleji rostoucí společnost je Baidu, čínský ekvivalent Googlu, která během roku vzrostla o 43 procent. Růst je poháněn rozvojem čínského reklamního trhu a také zdokonalováním vyhledávací technologie. V současnosti je to 14. největší vlastník médií na světě, který předčil digitální rivaly Yahoo! (18.) a Microsoft (21.).     

Třetí nejrychleji rostoucí společnost je Grupo Globo, hlavní brazilský vlastník médií, jehož příjmy v této oblasti za rok vzrostly o 15 procent. Stejně jako Baidu těží i Globo ze své přítomnosti na rychle rostoucím novém reklamním trhu. V krátkodobém horizontu by podle autorů studie další růst nicméně mohly omezit ekonomické obtíže Brazílie.     

Pět ze 30 největších vlastníků médií vlastní výhradně digitální média – Google, Facebook, Baidu, Yahoo! a Microsoft. Jejich společný příjem z médií činí 71 miliard USD, což představuje 68 procent veškerých celosvětových výdajů na digitální reklamu. Moc na trhu s digitální reklamou se soustřeďuje v rukou několika velkých platforem a stává se stále koncentrovanější, uvádí studie.     

„Rychlý růst digitálních médií a nově vznikajících reklamních trhů posiluje pozice vlastníků médií, jako je Google, Facebook, Baidu a Globo, na úkor vlastníků tradičních médií na rozvinutých trzích,“ uvedl Jonathan Barnard ze ZenithOptimedia.     

Zveřejněná zpráva představuje žebříček největších firem podle odhadovaných příjmů z médií. Do nich jsou zahrnuty veškeré výnosy pocházející z obchodních činností, které podporují reklamu, jako je televizní vysílání, vydávání novin, internetové vyhledávání či sociální média. Jde nejen o příjmy z reklamy, ale také o další příjmy vytvořené těmito obchodními činnostmi, jako je příjem z prodaných výtisků novin či časopisů. Společnost ZenithOptimedia zprávu vydala poprvé v roce 2007 a aktuálně pokrývá rozpočtový rok 2013.

Pořadí 30 největších světových vlastníků médií 2015:

Pořadí Vlastník médií Pořadí Vlastník médií
1. Google 16. Asahi Shimbun Company
2. Walt Disney Company 17. Grupo Globo
3. Comcast 18. Yahoo!
4. 21st Century Fox 19. Fuji Media Holdings
5. CBS Corporation 20. CCTV
6. Bertelsmann 21. Microsoft
7. Viacom 22. Hearst Corporation
8. Time Warner 23. JC Decaux
9. News Corp 24. Yomiuri Shimbun Holdings
10. Facebook 25. Mediaset
11. Advance Publications 26. Axel Springer
12. iHeartMedia 27. ITV plc
13. Discovery 28. ProSiebenSat.1
14. Baidu 29. NTV
15. Gannett 30. Sanoma

Zdroj: Top Thirty Global Media Owners

Newsletter