Gorbačov v poselství do Prahy varoval před globální krizí

Krajní znepokojení nad stavem světa a výzvu k účinným skutkům k jeho nápravě obsahuje videoposelství, které účastníkům pražské konference „Celková bezpečnost po studené válce. Jak řešit nové problémy? Evopská bezpečnost a Rusko“ adresoval bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov. Poslední vůdce SSSR vykreslil chmurný obraz dnešního světa a zdůraznil, že při překonávání krize „je třeba začít s Evropou, samozřejmě včetně Ruska“.

Je za pět minut dvanáct, slova nestačí, situace se dál zhoršuje, konstatoval Gorbačov, který na pražskou konferenci nepřijel na doporučení lékařů. „Evropa se musí stát motorem pro vybudování nového globálního světa, světa bezpečného, spravedlivého a stabilního,“ řekl.

První a poslední sovětský prezident poukázal na ukrajinský konflikt, na teroristické útoky ve Francii a dalších zemích a na prudké zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem. Hospodářské kontakty budované desetiletí se zpřetrhávají, dialog nahradily sankce, řekl Gorbačov.

„Za sankcemi se nelze schovávat,“ pokračoval ve zjevné narážce na sankce západních států proti Rusku kvůli anexi ukrajinského Krymu. „Odpovědnost máme všichni,“ dodal. Podle Gorbačova začaly nové závody ve zbrojení, rostou vojenské rozpočty a v Evropě se rozmisťují nové vojenské jednotky. „Žádná vláda zatím nenavrhla spolehlivé východisko z krize,“ konstatoval Gorbačov.

„Vzniká dojem bezvýchodnosti, neprůchodné slepé uličky. V Evropě i ve světě jsou ale síly, které si uvědomují svou odpovědnost, jsou to politici, zástupci občanské společnosti, veřejně činní aktivisté, vědci, umělci,“ řekl Gorbačov, který v nynější situaci vidí i náznaky obnovení dialogu mezi Ruskem a USA. „Času je málo, přišel okamžik pravdy, je třeba bezodkladně a rozhodně jednat,“ zdůraznil.

Prvním a nejnaléhavějším úkolem je podle Gorbačova „demilitarizace ukrajinského konfliktu“.

Na mezinárodní konferenci přijelo několik desítek účastníků, jsou mezi nimi významní bývalí i současní diplomaté. Během víkendu chtějí diskutovat o evropské bezpečnosti a aktuálních hrozbách. Zdravici účastníkům zaslal i prezident Miloš Zeman, na konferenci ji přečetl ředitel zahraničních vztahů Hradu Hynek Kmoníček. Upozornil v ní na to, že je potřeba, aby Rusko neztratilo svou evropskou tvář, protože změna ruské identity by byla změnou „nás všech“. „Nebyli bychom již srdcem Evropy, ale jeho pohraničím,“ přečetl Kmoníček z prezidentovi zdravice.

Gorbačov měl v Praze strávit tři dny a měl se setkat i s prezidentem Zemanem. Dnes měl pokřtít knihu novináře a spisovatele Milana Syručka „Michail Gorbačov – Uchránil Prahu před krveprolitím?“, k níž napsal úvod.

Newsletter