Gorbačov vyčítá Západu triumfalismus po zániku Sovětského svazu

Jako krátkozrakou kritizoval první a zároveň poslední sovětský prezident Michail Gorbačov politiku Západu po rozpadu Sovětského svazu před čtvrt stoletím. Od Spojených států a jejich spojenců tehdy očekával, že bývalému soupeři pomohou, ale Západ místo toho propadl škodolibosti, a tak promarnil příležitost vybudovat bezpečnější svět po skončení studené války. V rozhovoru poskytnutém agentuře AP bývalý sovětský vůdce vyjádřil naději, že by se vztahy mezi Ruskem a USA po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu mohly zlepšit.

„Vztahy mezi námi jsou tak důležité a týkají se všech, a tak musíme brát v úvahu i zájmy druhých,“ řekl. Připustil, že jej Trumpovo vítězství překvapilo, ale odmítl nového prezidenta hodnotit. Nejprve je třeba počkat, jakou politiku bude nová americká vláda uskutečňovat. „Má málo politických zkušeností, ale možná, že je to dobře,“ poznamenal.

Pětaosmdesátiletý Gorbačov kráčel pomalu a opíral se o hůl, ale jeho úsměv byl stále podmanivý a úsudek ostrý. Během hodinového rozhovoru v moskevském sídle své nadace reagoval pohotově, popsala AP.

Bývalý prezident, který spustil liberální reformy, pomohl ukončit studenou válku a dovolil státům východního bloku vymanit se z područí Moskvy, trpce hovořil o neschopnosti Západu chopit se příležitosti, pramenící z politiky „perestrojky“, a zahájit novou éru spolupráce.

„Mnuli si ruce a říkali si, jak je to pěkné! Snažili jsme se něco udělat se Sověty po celá desetiletí, tak ať si snědí, co si navařili!“ poznamenal a zatracoval „západní triumfalismus“, který podle něj zůstává klíčovým faktorem napětí mezi Ruskem a Západem.

Vzájemné vztahy jsou na nejhorší úrovni od skončení studené války kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu v březnu 2014 a podpory pro povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny. Spojené státy a Evropská unie na to reagovaly uvalením ekonomických sankcí, které spolu s nízkými cenami ropy dovedly ruskou ekonomiku do recese.

Podle Gorbačova lídři Ruska a Spojených států musí usednout k rozhovorům a „zůstat u stolu, dokud nedosáhnou dohody“.

„Svět potřebuje, aby Rusko a Spojené státy spolupracovaly. Společně by mohly přivést svět na novou cestu,“ řekl.

Gorbačov pochválil i končícího prezidenta Baracka Obamu, litoval však, že USA a jejich spojenci podle něj provádějí chybnou politiku vůči Rusku, které ze všeho obviňují. Rusko podle něj chce mít přátelské vztahy s USA, ale je těžké toho dosáhnout, když vidí, že bylo podvedeno.

Vladimir Putin je podle něj hoden být prezidentem, ale kritizoval Kreml za potírání svobody projevu a za tuhou politickou kontrolu. „Zpočátku jsem ho skoro úplně podporoval, ale pak jsem začal být kritický. Nemohu se vzdát svých názorů,“ řekl.

Gorbačovovi se třásl hlas dojetím, když vzpomínal na dobu, kdy se rozpadal Sovětský svaz. Klíčovou roli podle něj sehrál ruský prezident Boris Jelcin, intrikující a hladovějící po moci, a předáci dalších svazových republik. Na dotaz, zda zvažoval nasazení čtyřmilionové armády a tajné policie KGB, aby udržel Sovětský svaz, Gorbačov odpověděl, že si byl vědom, že by tím rozpoutal občanskou válku v zemi plné jaderných zbraní, a tak o použití síly nikdy neuvažoval.

Newsletter