Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Hammond chce v USA ujistit, že Londýn zůstane finančním centrem

Britský ministr financí Philip Hammond se chystá na nadcházející návštěvě na Wall Street ubezpečit americké investory, že Británie zůstane světovým finančním centrem navzdory červnovému rozhodnutí voličů opustit Evropskou unii. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Hammond se do USA vypraví poprvé od července, kdy si jej na post ministra financí ve svém kabinetu vybrala premiérka Theresa Mayová. Po červnovém referendu, v němž Britové odhlasovali takzvaný brexit, začala řada evropských měst včetně Paříže, Frankfurtu nad Mohanem, Amsterodamu či Dublinu usilovat o to, aby finanční instituce přestěhovaly svá sídla z Londýna právě k nim. Podle nedávného průzkumu, který citovala agentura Reuters, je pozice Londýna coby evropské finanční metropole skutečně v ohrožení.

Ministr financí Spojeného království se podle agentury Reuters chystá během dnešní návštěvy New Yorku rovněž ujišťovat, že Británie nadále vítá nejlepší a nejnadanější zaměstnance z celého světa. Žehlit tak zřejmě bude vyjádření ministryně vnitra Amber Ruddové, která na konferenci vládnoucích konzervativců v Birminghamu hovořila o plánech přinutit britské firmy zveřejnit podíl zahraničních zaměstnanců ve snaze dosáhnout větší zaměstnanosti britských občanů.

„Udělám vše pro to, abych zajistil, že si londýnský City zachová svou vůdčí pozici mezi světovými finančními metropolemi,“ řekne podle Reuters Hammond na setkání se zástupci bank jako například Citi, BNY Mellon, Morgan Stanley a Goldman Sachs, které v Británii zaměstnávají celkem 25.000 lidí.

Hammond už v září varoval členské země Evropské unie, že by udělaly ohromnou chybu, kdyby se pokusily podkopat roli Londýna jako evropského finančního centra.

Newsletter