Dolar navyšuje ranní ztráty. Dolarový index prolomil hranici 90,5 bodu, euro proti dolaru zpevnilo nad 1,2120 EURUSD. Měny regionu střední a východní Evropy profitovaly z tržního sentimentu naladěného k ochotě riskovat. Koruna se posunula k hranici 26,12 za euro, aktuálně část zisků odepisuje.

Hammond: Nejistota kolem brexitu by mohla mít dopad na ekonomiku

Britská ekonomika by mohla čelit zpomalení kvůli nejistotě způsobené rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii. Uvedl to dnes britský ministr financí Philip Hammond. První návrh rozpočtu od hlasování o brexitu tak podle něj bude usilovat o to, aby byla ekonomika připravena na případné problémy s tím spojené, a na pomoc rodinám překonat obtížné časy.

Hammond v rozhovoru s televizní stanicí ITV prohlásil, že ekonomika čelí „většímu stupni nejistoty, než je obvyklé“. Jeho cílem je, aby ekonomika byla připravena na případné příležitosti i problémy, které před ní stojí.

Hammond však rovněž uvedl, že úroveň veřejného dluhu je mimořádně vysoká a ve středu, kdy britská vláda představí nové hospodářské plány vlády, nebude oznámeno velké zvýšení výdajů. Ministerstvo financí však dnes rovněž oznámilo, že v rozpočtu počítá s novými výdaji 1,3 miliardy liber (41 miliard Kč) na výstavbu silnic. Tyto výdaje jsou součástí opatření na podporu ekonomiky v době brexitu. Hammond potvrdil, že vláda plánuje opatření na podporou infrastruktury a zlepšení růstu produktivity.

Vláda premiérky Theresy Mayové uvedla, že zahájí formální jednání o odchodu z EU do 31. března. Do té doby však nechce prozrazovat svoji vyjednávací pozici. To však vyvolává ekonomickou nejistotu a spekulace a lobbování těch, kteří chtějí mít úzké vazby s unií i těch, kteří dávají přednost ráznému rozchodu.

Britská ekonomika čelí v příštím roce a v roce 2018 výraznému zpomalení. Hammond již opustil cíl svého předchůdce George Osborna, že rozpočet Británie se v roce 2020 přehoupne do přebytku, napsaly agentury AP a Reuters.

Newsletter