Hašek chce svolat ustavující zastupitelstvo na 3. listopadu

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) plánuje svolat ustavující zastupitelstvo na 3. listopadu. Řekl to dnes novinářům v Brně. Koalici utvoří hnutí ANO, ČSSD, Starostové pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno. Do dvou týdnů chtějí partneři podepsat koaliční smlouvu. Koalice bude mít 34 zastupitelů z 65. Kandidátem na hejtmana je lídr ANO Bohumil Šimek.

Hašek řekl, že zastupitelstvo svolá v případě, že nebudou žádné problémy se soudním přezkumem výsledku voleb. Podle zjištění ČTK však soud zatím neeviduje žádnou stížnost na volby v Jihomoravském kraji. „Koncem října jsou navíc podzimní prázdniny a státní svátek, takže zastupitelstvo svolám až v tom následujícím týdnu,“ poznamenal Hašek.

Vítěz voleb na jižní Moravě hnutí ANO utvořilo po volbách trojblok se Starosty pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno. Chyběly mu však mandáty pro získání většiny v zastupitelstvu. Proto se rozhodovalo, zda vezme jako posledního partnera KDU-ČSL, nebo ČSSD. ČSSD pak dalo přednost před KDU-ČSL, přestože se ANO před volbami vymezovalo proti Haškovi jako lídrovi sociální demokracie. Hašek tak bude pouze koaličním zastupitelem, avšak nebude mít žádnou politickou placenou funkci, což bylo podmínkou ANO.

Do zastupitelstva kraje se dostalo devět stran, hnutí a uskupení. ANO získalo 15 mandátů z 65, KDU-ČSL s ČSSD po 11, KSČM sedm, ODS šest, po čtyřech mají TOP 09 s Žít Brno, Starostové pro Jižní Moravu a SPD s SPO. Poslední tři mandáty mají Zelení a Piráti.

Newsletter