Americká inflace v dubnu meziročně vzrostla nad 4 %, v jádrovém vyjádření na 3 %. Nad konsensus vyšší čísla zesilují spekulaci o politice Fedu, futures eurodolaru opět zaceňují první hike o 25 bb v prosinci 2022. Výnosy US bondů rostou, dolar sílí. Měny regionu na americká data reagovaly mírným oslabením, prvotní ztráty ale rychle zčásti smazaly.

Havarovaná loď Costa Concordia má za sebou poslední plavbu

Vrak výletní lodi Costa Concordia, která v roce 2012 havarovala u italského ostrova Giglio, dnes absolvoval definitivně poslední plavbu před sešrotováním v loděnicích přístavu Janov. Informují o tom tamní média. Ocelový kolos je v přístavu už od roku 2014, dosud ale dělníci pracovali na odstrojení vnitřních prostor. Nyní bude zcela rozebrána i kostra plavidla.

Luxusní výletní parník Costa Concordia s více než 4200 lidmi na palubě ztroskotal u italských břehů 13. ledna 2012 večer, když najel na mělčinu a částečně se převrátil. Zemřelo při tom 32 lidí. Vrak 290 metrů dlouhé lodi byl z blízkosti ostrova Giglio po technicky náročné operaci odtažen až o dva roky později.

Nyní loď absolvovala v Janově poslední, asi čtyři kilometry dlouhou cestu z jedné části přístavu do druhé. Trvala několik hodin a vrak táhlo celkem pět remorkérů. Kvůli této akci byl přístav uzavřen pro veškerý provoz.

Newsletter