Hays: Tlak na růst mezd roste i v ČR, zde je jen do pěti procent

Tlak na růst mezd v souvislosti s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců v Česku roste. Mzdy zde ale letos rostou v průměru proti loňsku jen do pěti procent. Poptávka po zaměstnancích v ČR stoupá, přes 60 procent nabídky ale tvoří nekvalifikovaná pracovní síla. Vyplývá to ze závěrů studie Global Skills Index 2016, v níž společnost Hays srovnává vývoj pracovních trhů ve 33 zemích světa.

„V souvislosti s nedostatkem talentů vzrůstá tlak na mzdy, to platí i pro ČR, kde však nárůst není veliký a drží se do pěti procent,“ řekl dnes novinářům ředitel  Hays pro ČR Ladislav Kučera. Česko se podle něj dále potýká s nedostatkem talentů, specialistů a odborníků. Mzdy zde proto uměle rostou, ale nejsou stále konkurenční s většinou evropských ekonomik, dodal.

I přes brexit ve Velké Británii, nejistotu ohledně voleb ve Spojených státech a zpomalení rozvíjejících se trhů se světová ekonomika trvale zotavuje. Po celém světě se tak podle studie zvyšuje poptávka po kvalifikované pracovní síle. Zaměstnavatelé současně mají stále větší problémy kvalifikované zaměstnance najít.

S problémem nedostatku talentů by mohly pomoci investice do robotiky a automatizace. V této oblasti však ČR zaostává a zatím stojí mimo zájem investorů v moderním průmyslu 4.0 či tzv. internetu věcí, plyne ze studie.

Hlavním problémem v Česka je podle studie nepružný vzdělávací systém, který nedokáže pokrýt požadavky současného pracovního trhu a není dlouhodobě schopen vyprodukovat dostatek absolventů oborů, po kterých je nejvyšší poptávka. „Na základě trendů, které pozorujeme v uplynulých pěti letech, doporučujeme využít migraci kvalifikovaných osob ke zmírnění stále rostoucího nedostatku požadovaných schopností,“ uvedl Kučera.

Newsletter