Hazard prošel ve sněmovně prvním schvalováním

Odvody z hazardu příští rok asi vzrostou. Sazby budou 23 a 28 procent podle druhu her místo nynějších 20 procent. Zároveň by se měl zvýšit z 55 na 80 korun denní poplatek za každý hrací automat. Předpokládá to vládní novela, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Opoziční kluby TOP 09 a Starostů a ODS zablokovaly schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení, zamíří k posouzení do rozpočtového výboru. Díky zkráceným lhůtám by ale poslanci mohli normu schvalovat zřejmě už zhruba v polovině listopadu.

Předloha v podstatě kopíruje jednu z navrhovaných úprav poslanecké předlohy Jana Volného (ANO), jejíž projednání zablokoval ve Sněmovně obstrukcemi místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Koalice se dohodla, že v souladu s Kalouskovým požadavkem předloží v dolní komoře vládní normu.

O tři procentní body navyšuje novela odvod z loterií, kurzových sázek, ze sázkových her v kasinu, z karetních turnajových a hotovostních sázkových her a z ostatních loterií a jiných podobných her. Navýšení o osm procentních bodů čeká hrací automaty a další technická zařízení. Předloha také mění rozdělení odvodů z automatů mezi stát a obce. Stát by měl nově dostávat 40 procent místo 20 procent, obce 60 procent místo 80 procent. „Je vidět, jak vám záleží na rozvoji obcí a měst,“ podotkl na adresu vlády poslanec TOP 09 Herbert Pavera. Obcím by se ale podle důvodové zprávy příjmy z hazardu snížit neměly, stát by naopak měl inkasovat asi o dvě miliardy korun navíc.

Kalousek nynější koncept vlády podpořil. Nejnebezpečnější druhy hazardu by prý mohly mít sazbu ještě vyšší. Kalousek se opět pustil do ministra financí Andreje Babiše (ANO), který je na dovolené a za kterého novelu předkládal ministr dopravy za ANO Dan Ťok. „Neumím si představit větší chucpe,“ vzkázal Babišovi místopředseda TOP 09.

Babišovy nepřítomnosti litoval místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL), kterého ministr financí v minulosti nařkl, že je zlobbován hazardem. Chtěl se ho prý mimo jiné zeptat, zda kvůli zákonu nehrozí Česku arbitráže. Bartošek taky upozornil na to, že kvůli nelegálnímu hazardu Česko přichází ročně o miliardu. Další poslanec, kterého Babiš dřív označil za zlobbovaného, Ladislav Šincl (ČSSD), uvedl, že chtěl ministra požádat o důkazy, nebo o omluvu.

Zástupci loterijního a herního průmyslu varují před tím, že nové sazby povedou k rozmachu černého trhu a masivnímu propouštění lidí zaměstnaných v oboru. Mnoho legálních českých firem totiž podle nich ukončí činnost. Kritika zní i od protihazardních aktivistů, novela podle nich není dostatečná. Neřeší podle nich skutečnou regulaci hazardu, ale snaží se z patologických hráčů vytáhnout co nejvíce peněz.

Ve Sněmovně leží soubor zcela nových vládních návrhů o regulaci a zdanění hazardu, které mají být účinné od přespříštího roku. Předpokládají tři daňové sazby 25, 30 a 35 procent. Šincl kritizoval Babiše za to, že tyto normy předložil podle něho pozdě.

Newsletter