HDP Španělska ve čtvrtletí mírně zpomalil na 0,7 procenta

Španělské ekonomice se ve třetím čtvrtletí podařilo odolat politické nejistotě a udržela si relativně silný růst, i když ve srovnání s předchozím čtvrtletím mírně zpomalil. Ekonomiku podpořilo oživení na trhu práce a rekordní turistická sezona. Hrubý domácí produkt se za červenec až září podle předběžných údajů zvýšil o 0,7 procenta po růstu o 0,8 procenta ve druhém čtvrtletí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad INE.

V meziročním srovnání se HDP zvýšil o 3,2 procenta. Zpomalil tak z 3,4 procenta ve druhém čtvrtletí. Údaj za druhé čtvrtletí INE revidoval z původních 3,2 procenta.

Španělsko se po parlamentních volbách na konci loňského roku ocitlo v politické krizi. Vládnoucí Lidová strana (PP) sice v prosinci zvítězila, přišla však o absolutní většinu. Žádné ze stran se nepodařilo sestavit vládu a volby se musely v červnu opakovat, avšak dopadly podobně. Po měsících jednání se nakonec podařilo dosáhnout kompromisu, a země tak zřejmě bude mít po deseti měsících novou vládu.

Španělsko se stalo jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik eurozóny, hrozilo však, že politická krize by mohla vykolejit tříleté oživení z hluboké recese. V letošním roce ekonomiku podporují nízká inflace, oživení trhu práce a rekordní turistická sezona, které zvýšily výdaje spotřebitelů.

Za celý letošní rok by HDP měl stoupnout o tři procenta, v příštím roce však má zpomalit na 2,3 procenta. Za možnou hrozbu pro celou ekonomiku eurozóny je považováno rozhodnutí Británie opustit EU. Analytici označují za možnou brzdu růstu také inflaci, protože nízké spotřebitelské ceny vylepšily příjmy domácností. INE dnes uvedl, že v říjnu spotřebitelské ceny rostly nejrychleji od září 2013.

Newsletter