Hejtman Novák podal žalobu na vicepremiéra Andreje Babiše

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) tvrdí, že lživé výroky ministra financí Andreje Babiše (ANO) dostaly pod velký tlak jak jeho, tak i jeho rodinu. Na vicepremiéra proto podal žalobu, kterou dnes začal projednávat soud. Babiš loni v televizních debatách o přípravě průmyslové zóny v Karviné mimo jiné řekl, že je to Novákův „kšeft“ a „tunel“, politika také přirovnal k hejtmanovi Davidu Rathovi souzenému za korupci.

V žalobě na ochranu osobnosti se Novák domáhá omluvy a 200.000 korun. K jednání u Okresního soudu Praha-západ přišel osobně, Babiš se nedostavil. „Celý život žiji v Ostravě. Je to drsný kraj, kde padají drsnější slova. Na druhou stranu osočovat někoho z toho, že je tunelář, že má svoje privátní kšefty a že má štěstí, že není odposloucháván, protože jinak by byl ve vazbě nebo už odsouzen, tak to už je myslím za hranou,“ sdělil hejtman soudkyni.

Podle Nováka na něj Babiš útočí v osobní rovině, která nemá nic společného s rovinou politickou a profesní. Vicepremiérovi prý vadí, že mu „synek z Ostravy“ Novák odporoval na jednání vlády, které se týkalo odchodů horníků do důchodu. „Pan inženýr Babiš nesnese odpor a v té chvíli nazývá lidi výrazy i daleko horšími. My jsme si za holkama nechodili, já jsem mu nic neprovedl, a tak si vyprošuji, aby se ke mně takhle choval,“ vypověděl Novák.

Ministr Nováka zkritizoval v České televizi a loni v září také diskusním pořadu Partie na TV Prima. „Já říkám, že rozdíl mezi hejtmanem Novákem a Rathem je asi takový, že Nováka neodposlouchávali, jinak by dopadl stejně, podle mého názoru,“ prohlásil tehdy.

„Můj klient je zkušený politik a je zvyklý čelit kritice, v tomto případě ale došlo k překročení její přípustné míry,“ uvedla hejtmanova právnička Jana Zwyrtek Hamplová. „Od té doby čelí obrovskému tlaku okolí. Je to nařčení z trestné činnosti. Řekl to člověk, který má vysokou důvěru lidí,“ upozornila.

Babišův právní zástupce Jiří Urbánek reagoval tak, že ministr do Novákových osobnostních práv nezasáhl. „Je nutné rozlišovat, mají-li sdělení povahu skutkových tvrzení, nebo hodnotících soudů. U nich se pravdivost neprokazuje,“ podotkl s odkazem na judikaturu. Pro svá tvrzení měl prý Babiš reálný základ a nikdy netvrdil, že Novák spáchal trestný čin. Slova typu „tunel“ označil Urbánek za běžné výrazové prostředky v politickém životě. Poukázal například na to, že šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek nazval Babišův návrh o elektronické evidenci tržeb „supertunelem“.

U soudu vypovídala i Novákova manželka Martina, která se vyjadřovala především k tomu, jakým reakcím spolužáků a dalších lidí musí čelit její nezletilá dcera. Babišův právník ale zpochybnil, že postoj okolí má souvislost s ministrovými výroky. Připomněl korupční kauzu lobbisty Martina Dědice, se kterou média Nováka spojovala. Hejtman v případu figuruje jako svědek.

Newsletter