Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna mírně oslabila nad 25,50 za euro.

Herec Malkovich vyhrál soud s Le Monde kvůli kauze tajného konta

Americký herec John Malkovich dnes vyhrál soudní spor s francouzským deníkem Le Monde, který ho v jednom ze svých článků křivě obvinil z toho, že vlastnil tajné konto ve švýcarské bance. Informovala o tom agentura AFP. Le Monde se hodlá proti verdiktu odvolat.

Soud nařídil deníku a dvěma jeho redaktorům – Gérardovi Davetovi a Fabriceovi Lhommeovi, aby zaplatili celkem 14.000 eur (378.00 Kč) jako odškodné hollywoodskému herci a soudní výlohy. Ve výtisku svých novin a na internetu musí navíc francouzský list otisknout vyjádření soudu k případu.

Článek zveřejněný v listu Le Monde v únoru 2015 se týkal kauzy úniku informací ze švýcarské banky HSBC o klientech, kteří se založením účtu v ženevské pobočce chtěli vyhnout placení daní.

Podle článku byl jednou z osob, která měla v letech 2005 a 2007 tajné konto ve švýcarské bance, právě i Malkovich. Podle hercova právního zástupce si ale hvězda filmu Nebezpečné známosti účet v této finanční instituci nikdy neotevřela. Francouzský soud mu dnes dal za pravdu.

Malkovich měl sice akciový účet v jiné bance, kterou později převzala HSBC, řádně ho ale nahlásil americkým daňovým úřadům a zrušil ho navíc už v roce 1999, tedy před samotnou akvizicí ústavu bankou HSBC, vysvětlil právník.

Newsletter