Hizballáh, Rusko a Irán budou prý podporovat Asada až do konce

Hizballáh, Rusko a Írán budou stát při syrském prezidentovi Bašáru Asadovi až do konce. Agentuře Reuters to řekl šajch Naím Kásim, zástupce šéfa hnutí Hizballáh, kterému pomáhá Teherán a jehož síly bojují po boku Asadovy armády proti opozičním povstalcům podporovaným Západem a regionálními mocnostmi.

Kásim mimo jiné rovněž uvedl, že obsazení celého Halabu, druhého největšího syrského města, kde se nyní svádí velmi důležitá bitva, je sice plán, nikoli však bezprostřední cíl. Část Halabu je v rukou vzbouřenců, které ale síly věrné Asadovi drží v obklíčení. Povstalci v neděli zahájili ofenzivu s cílem obležení prorazit a obnovit zásobovací trasy, ale vládním jednotkám se ji ve čtvrtek podařilo za pomoci ruských náletů zastavit.

Přední činitel Hizballáhu připustil, že výsledkem sektářských bojů v Sýrii a Iráku může být rozpad obou zemí nebo jedné z nich. „Síly, které chtějí jednotný Irák a Sýrii, jsou zatím schopné zabránit myšlence na jejich rozdělení, ale měli bychom se stále obávat… možnosti, že některé země by mohly přivést tyto dvě země, nebo jednu z nich, k rozkladu,“ poznamenal Kásim, podle něhož je nejlepší ochranou proti tomu Asad.

„S prezidentem Asadem může být řešení při hledání politických parametrů, které mohou dát opozici i vládě jejich podíl, logické a racionální. Mohlo by se dosáhnout koordinace, která umožní dát věci zpět do pořádku a obnovit v Sýrii autoritu,“ řekl Kásim.

Spojené státy a jejich spojenci tvrdí, že Asad tím, že vede válku proti vlastnímu lidu, nemá politickou budoucnost. Na druhé straně Rusko a Írán kvůli zachování svého vlivu jsou zásadně proti změnám režimu v Sýrii a trvají na jeho zachování.

Obě tyto strany se ale podle Reuters obávají, že Asadův náhlý odchod by po pěti letech občanské války mohl zničit, co ze Sýrie ještě zbývá, a vytvořit základ státu pro džihádisty z Islámského státu a Al-Káidy.

Newsletter