Hlasování Bank of England nečekaně 5:3 pro ponechání, tlak na vyšší sazby

Britská centrální banka dnes podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,25 procenta. Tři členové jejího osmičlenného měnového výboru ale hlasovali pro zvýšení úroků, neboť se obávají rostoucí inflace.

Pro zvýšení úroků se již na březnovém zasedání vyslovila Kristin Forbesová. Dnes se k ní překvapivě připojili další dva členové výboru, a to Ian McCafferty a Michael Saunders. Naposledy hlasovali tři členové výboru pro zvýšení sazeb v roce 2011, kdy byl výbor devítičlenný, podotýká agentura Reuters.

Centrální banka dnes uvedla, že meziroční míra inflace v Británii do podzimu pravděpodobně překročí tři procenta a po delší dobu se zřejmě bude držet nad jejím dvouprocentním cílem. V květnu inflace vzrostla na 2,9 procenta z dubnových 2,7 procenta a ocitla se nejvýše za čtyři roky.

Inflaci tlačí vzhůru propad kurzu libry po loňském referendu o takzvaném brexitu, tedy vystoupení Británie z Evropské unie. Citelné ztráty utrpěla libra i po předčasných parlamentních volbách v uplynulém týdnu, ve kterých konzervativci překvapivě ztratili většinu v Dolní sněmovně.

Newsletter