HlídacíPes: Babiš už možná odstartoval změnu svého podnikání

Ministr financí a podnikatel Andrej Babiš (ANO) loni v prosinci transformoval dosud neaktivní firmu Kostelecké maso uzeniny. Společnost změnila název na AGABSY a do statutárních orgánů usedla Babišova životní partnerka Monika a lidé spojení s holdingem Agrofert. Dnes to píše server HlídacíPes.org. Podle něj může firma sehrát významnou roli v transformaci ministrových podnikatelských aktivit, pokud bude přijat takzvaný „lex Babiš“. Mluvčí Agrofertu nechtěl pro server změny komentovat.

Akciová společnost AGABSY má jako předmět podnikání v obchodním rejstříku zapsanou správu vlastního majetku. Jediným akcionářem firmy je vicepremiér Babiš. Krátce před Vánoci firma změnila mimo jiné způsob jednání za společnost. „Zároveň došlo k omezení převodu akcií, ten je možný pouze se souhlasem představenstva,“ uvádí server.

Obměnou prošly také statutární orgány firmy. Do představenstva usedla Babišova životní partnerka Monika, místopředsedou se stal šéf představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a předsedou Alexej Bílek, který vede právní divizi Agrofertu, píše HlídacíPes.org. V dozorčí radě společnosti AGABSY podle něj zasedli tři „dvorní“ právníci, kteří stáli po Babišově boku u všech jeho významných podnikatelských kroků.

„Vzhledem ke koncentraci pro Babiše tak klíčových postav ve firmě, která dosud de facto nevyvíjela žádnou činnost, se lze domnívat, že tato společnost může sehrát významnou roli v transformaci Babišovy podnikatelské skupiny,“ uvádí HlídacíPes.org.

Podnikání ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše by mohla ovlivnit novela zákona o střetu zájmů, přezdívaná „lex Babiš“. Firmy, ve kterých drží členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, by podle ní neměly přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Novelu v listopadu schválil parlament, ale následně vetoval prezident Miloš Zeman.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka nechtěl pro HlídacíPes.org změny ve firmě AGABSY komentovat. „Veškeré kroky navazující na novelizaci zákona oznámí přímo akcionář, pan Andrej Babiš,“ řekl serveru Hanzelka.

Newsletter