Hodnota finančního majetku německých domácností loni stoupla

Hodnota finančního majetku německých domácností loni vzrostla o téměř 230 miliard na více než 5,7 bilionu eur (154 bilionů Kč), tedy asi o čtyři procenta. Vyplývá to ze studie společnosti DZ Bank. Údaje zahrnují například hotovost, bankovní vklady či peníze vložené do investičních fondů a akcií.

K růstu hodnoty finančního majetku podle studie přispěly vyšší ceny akcií a přetrvávající spořivost Němců. „Domácnosti se mimořádně nízkými úroky zjevně nenechaly (od spoření) odradit,“ píše se ve studii.

Jiná studie, kterou vypracoval institut pro ekonomický a sociální výzkum WSI, dnes ukázala, že průměrná nominální mzda zhruba 19 milionů německých pracovníků s kolektivní smlouvou se v loňském roce zvýšila o 2,4 procenta. Po zohlednění inflace ale mzdy stouply pouze o 1,9 procenta, jejich reálný růst tak zpomalil z loňských 2,4 procenta.

To podle analytiků naznačuje, že rostoucí inflace by mohla mít negativní vliv na výdaje německých spotřebitelů v době, kdy je domácí poptávka hlavním motorem růstu německé ekonomiky, uvedla agentura Reuters. Prognóza německé vlády předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa za loňský rok vzrostl o 1,8 procenta, nejprudším tempem za pět let. Letos však vláda počítá se zpomalením růstu na 1,4 procenta.

Newsletter