Hodnota majetku domácností v USA stoupla na nový rekord

Čistá hodnota majetku amerických domácností ve druhém čtvrtletí mírně stoupla na nový rekord 85,7 bilionu USD (2,04 biliardy Kč) z 85 bilionů USD v prvním čtvrtletí. K růstu přispěla vyšší hodnota akcií a domů. Nejnovější údaje, které dnes zveřejnila centrální banka USA (Fed), jsou dobrou zprávou pro americkou ekonomiku, protože naznačují, že by se mohly zvýšit výdaje spotřebitelů.

Údaj zahrnuje hodnotu domů, akcií a dalšího majetku domácností po odečtení hypoték, dluhu na kreditních kartách a dalších závazků. Údaj není upraven o růst populace ani o vývoj inflace.

Američané si také více půjčovali, což je signálem důvěry v ekonomiku. Celkový objem hypotečních úvěrů rostl nejrychleji od konce recese v roce 2009. Celkový dluh, který zahrnuje hypotéky, studentské půjčky, automobilové půjčky a úvěry z kreditních karet, rostly nejrychleji za rok.

Růst hypoték odráží skutečnost, že prodej domů se zvyšuje solidním tempem a domy méně kupují investoři a bohatí jednotlivci, kteří obvykle platí v hotovosti. Za poslední rok se prodej domů zvýšil o téměř deset procent a je na úrovni před krizí.

Čisté jmění domácností se stabilně zotavuje od konce recese, která snížila jeho hodnotu o téměř 13 bilionů USD. Celkové jmění už přitom výrazně překonalo i rekord z doby před globální recesí, který činil zhruba 68 bilionů USD.

Vyšší hodnota majetku amerických domácností může zvýšit utrácení a ekonomický růst. Když se spotřebitelé cítí bohatší, je pravděpodobnější, že budou utrácet nejen příjmy, ale i část majetku. Výdaje spotřebitelů tvoří zhruba 70 procent ekonomické aktivity v USA. Ekonomové odhadují, že při zvýšení bohatství o dolar se výdaje spotřebitelů zvýší o tři až pět centů.

Agentura AP upozornila, že vyšší bohatství nemusí nutně znamenat zbohatnutí běžné americké rodiny. Zvýšila se totiž hlavně hodnota akcií, z čehož těží nejbohatší domácnosti. Zhruba 80 procent všech akcií totiž vlastní pouhých deset procent nejbohatších domácností.

Newsletter