Holding Porsche SE čelí kvůli emisím VW řadě žalob investorů

Na holding Porsche SE, který je většinovým akcionářem německé automobilové skupiny Volkswagen, podala řada investorů žalobu. Tvrdí, že je firma dostatečně neinformovala o finančních rizicích emisního skandálu Volkswagenu, sdělil dnes mluvčí holdingu.

Frankfurtská právnická firma Nieding + Barth podala na Porsche za investory 12 žalob. Další tři podal právník Andreas Tilp, řekl mluvčí Porsche SE.

Obě právnické firmy podaly i řadu žalob za investory na Volkswagen a regionální soud ve Stuttgartu z toho přijal celkem 80 žalob proti Porsche a Volkswagenu, napsal list Stuttgarter Zeitung. Investoři tvrdí, že akcie Porsche SE poškodil skandál Volkswagenu.

„Považujeme všechny tyto žaloby za nepodložené,“ citovala agentura Reuters mluvčího Porsche SE. Holding není přímo zapojen do provozních aktivit skupiny.

Holding Porsche SE se loni v důsledku skandálu kolem měření emisí naftových aut Volkswagenu propadl do ztráty 273 milionů eur (7,4 miliardy Kč). V předešlém roce přitom vydělal tři miliardy eur.

Holdingovou firmu Porsche SE ovládají rodiny Porschů a Piëchů. Porsche SE vlastní ve Volkswagenu zhruba 52 procent hlasovacích práv. Holding není totožný s výrobcem sportovních vozů Porsche AG, který je jednou z divizí Volkswagenu.

Volkswagen loni v září přiznal, že po celém světě instaloval do zhruba 11 milionů naftových aut software umožňující manipulovat s testy emisí. Aféra se týká mimo jiné asi 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Newsletter