Hollande: Brexit může poškodit světovou ekonomiku

Případný odchod Británie z Evropské unie bude špatnou zprávou pro světovou ekonomiku. Během dnešního jednání skupiny velkých světových ekonomik G7 to řekl francouzský prezident François Hollande, podle něhož může takzvaný brexit uškodit Británii i dalším zemím. Jedním z klíčových témat referenda bude imigrace, jejíž statistiky za loňský rok výrazně vzrostly. To dnes britský premiér David Cameron označil za zklamání.

„Z ekonomického hlediska to bude špatná zpráva, jak pro Spojené království, tak i pro svět, nejen pro Evropu,“ řekl šéf Elysejského paláce novinářům po skončení dnešního jednání G7 v japonské Ise-Šimě. Pokud se Britové v plebiscitu 23. června rozhodnou pro odchod z unie, přinese to podle Hollandea výrazné přesuny kapitálu a dalších ekonomických aktivit, z čehož určitě nebude profitovat Británie ani Evropa.

Lídři velkých světových ekonomik dnes přijali prohlášení, podle něhož může brexit představovat „nové vážné riziko pro růst světové ekonomiky“.

Stoupenci odchodu Británie z evropské osmadvacítky argumentují mimo jiné tím, že bez nařízení Bruselu by mohla Británie lépe regulovat počet přistěhovalců z členských zemí. Podle čtvrtečních údajů britských úřadů loni do země přišlo 330.000 imigrantů, což je druhý nejvyšší počet od roku 1975, kdy se v zemi tyto statistiky vedou.

„Jsme v situaci, kdy již několik let britská ekonomika roste a v rámci EU vytváří pracovní místa, což je podle mě jedna z příčin těchto statistik,“ řekl po dnešním jednání novinářům Cameron, který se obává, že vysoký počet imigrantů může posílit tábor zastánců vystoupení země z unie. „Situace se začíná měnit, protože další evropské ekonomiky začínají růst,“ dal najevo naději na změnu.

Newsletter