Hornorakouský ministr chce vyšetřovat únik radioaktivity v Temelíně

Hornorakouský ministr životního prostředí Rudolf Anschober dnes kritizoval přístup českého energetického koncernu ČEZ k nedávnému nízkému úniku radioaktivity z Jaderné elektrárny Temelín. Podle Anschobera ČEZ osm dní nepomyslel na to, že kvůli dříve odhalené závadě na parogenerátoru by mohla unikat radioaktivita, napsala agentura APA. Naměřené hodnoty nepřekročily povolené limity, radiace ale byla zjištěna mimo povolená místa. ČEZ podle svého dnešního vyjádření o netěsnosti i podlimitních hodnotách radioaktivity informoval neprodleně.

„Musíme trvat na naprosté transparentnosti, nemůže to být ze strany ČEZ či Česka zameteno pod koberec, jde o mimořádně rizikovou technologii,“ uvedl Anschober. Chce proto, aby se případem zabývala skupina nezávislých expertů.

Anschober upozornil, že 25. června pozdě večer byla na odstaveném temelínském bloku číslo dvě zjištěna nestandardní situace, která byla následujícího dne identifikována jako netěsnost mezi primárním a sekundárním okruhem na parogenerátoru. Temelín pak 3. července ohlásil naměření nízké radiace mimo povolené prostory s tím, že životní prostředí ani zaměstnanci nebyli ohroženi.

„Odpověď provozovatele dává důvod k domněnkám, že v elektrárně se až do 3. července, tedy osm dní, nepomyslelo na možný únik radioaktivity skrze netěsnost,“ tvrdí Anschober.

„O vnitřní netěsnosti parogenerátoru i velmi nízkých, podlimitních, hodnotách radioaktivity mimo povolené prostory, ale stále v rámci zařízení elektrárny, byl informován jaderný dozor, česká veřejnost i Rakousko neprodleně po zjištění,“ řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Dodal, že Rakousko je s výjimkou víkendů a svátků denně informováno o aktuálním provozu elektrárny.

Fakt, že vnější prostředí nebylo nijak ovlivněno, prokazuje podle Svitáka řada měření v areálu elektrárny, na jeho hranicích i jinde, včetně nezávislého evropského radiačního měření nebo českého monitorovacího systému Státního ústavu radiační ochrany.

Rakousko, které se vzdalo výroby energie štěpením jádra, se k nukleární energetice svých sousedů staví dlouhodobě kriticky. Nesouhlasí proto se záměrem postavit dva nové bloky v českých jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín.

Newsletter