Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

Hospodářská komora chce o měsíc posunout start evidence tržeb

Hospodářská komora navrhuje, aby vláda svým rozhodnutím posunula start elektronické evidence tržeb (EET) o jeden měsíc na počátek roku 2017. Na dnešní tiskové konferenci to řekl prezident komory Vladimír Dlouhý. Hospodářská komora chce termín posunout mimo jiné kvůli technické nepřipravenosti státní správy i samotných podnikatelů. Navíc by podle komory mohla evidence tržeb ohrozit plynulý průběh adventu.

„Hospodářská komora nemění obecnou podporu EET. V poslední době ovšem mezi podnikateli roste nejistota a nervozita ohledně příprav projektu. Technická nepřipravenost provozovatele i podnikatelů může ohrozit start systému. Rádi bychom proto, aby to bylo o měsíc odloženo. Předvánoční čas není nejšťastnější,“ uvedl Dlouhý.

Do deseti dnů chce komora také spustit internetový portál pro podnikatele, kde se bude snažit reagovat na problémy s evidencí tržeb nebo zveřejňovat seznamy a výsledky testů zařízení pro evidenci. Portál rovněž bude fungovat jako online poradna. MF již dříve spustilo webové stránky projektu elektronické evidence tržeb www.e-trzby.cz.

Elektronická evidence tržeb (EET) by měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou do EET zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce. Vláda bude moci nařízením stanovit, že některé tržby nebudou od nabytí účinnosti zákona dočasně evidovanými tržbami.

Od června hodlá MF v souvislostí s evidencí tržeb spustit i testovací prostředí pro IT vývojáře. V srpnu úřad zřídí kontaktní místo a od září začne podnikatelům přidělovat autorizační údaje k evidenci tržeb. Ty si budou moci podnikatelé vyzvednout elektronicky i osobně, a to na jakémkoliv finančním úřadu. Od listopadu MF zahájí pilotní projekt pro podnikatele, aby si otestovali komunikaci s úřady.

Newsletter