Hotelů se 4 hvězdami v ČR přibylo za poslední tři roky přes 60

Turisté v ČR jsou náročnější, vyhledávají komfortnější ubytování i služby. Tomu se přizpůsobují i ubytovací zařízení. Za poslední tři roky se počet čtyřhvězdičkových hotelů zvýšil o 62 na 601. Naopak penzionů ubylo o 362, celkem jich tak je v ČR 3406. Méně o 122 je i turistických ubytoven. Rovněž hotelů kategorie dvou a méně hvězd zmizelo z trhu 60. Počet pětihvězdičkových hotelů a kempů se od roku 2012 nezměnil. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V ubytovacích zařízeních v Česku se vloni ubytovalo 8,7 milionu cizinců, z nichž 12 procent preferovalo pětihvězdičkové hotely, 44 procent o hvězdu méně a 27 procent se ubytovalo v tříhvězdičkových hotelech.

„Z aktuálních statistik jednoznačně vyplývá dominantní podíl čtyřhvězdičkových hotelů v případě zájmu zahraničních hostů. Naopak u domácích hostů vedou hotely tříhvězdičkové,“ uvedla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. Podle statistik portálu Hotel.cz preferuje polovina českých turistů tříhvězdičkový hotel.

„Nároky českých i zahraničních klientů se neustále zvyšují. Turisté jsou více nároční na úroveň poskytovaných služeb a za své peníze chtějí dostat to nejlepší. Často hledají značky kvality, jako jsou hvězdičky nebo jiné certifikáty, které jim zajistí požadovanou úroveň,“ dodala Martina Fišerová z agentury CzechTourism.

Podle Milana Petra z Hotel.cz roste význam recenzí pro výběr ubytovacího zařízení. „Za poslední dva roky jednoznačně evidujeme vyšší zájem našich uživatelů o recenze ubytovacích zařízení. Rostoucí trend zájmu o recenze je asi o pětinu vyšší, než je průměrný růst návštěv ostatních stránek,“ dodal Petr.

Tuzemské hotely, pensiony či kempy se tak snaží stále vylepšovat nabídku ubytovaní i gastronomie. To potvrzuje například Stanislav Mádl z největší vinařské obce v ČR Velké Bílovice, který provozuje vlastní hotel pátým rokem. „Samotné ubytování by však turisty ve Velkých Bílovicích neudrželo. Náročná klientela sem přijíždí za domácím jídlem, cykloturistikou a za velkobílovickými víny, která tu dělá tisícovka vinařů,“ uvedl Mádl. Zahraniční hosté si podle něj pochvalují i poměrně velké pokoje a čistý design. Ze světa totiž mají zkušenost spíš s malými hotelovými pokojíky.

Newsletter