Hotelu Thermal loni klesl zisk na 3,2 mil.Kč, ubylo hostů z Ruska

Karlovarský hotel Thermal, který vlastní stát, loni hospodařil s čistým ziskem 3,2 milionu korun. Výdělek byl o 5,5 milionu korun nižší než předloni. Thermal se loni, stejně jako ostatní hotely v Karlových Varech, vyrovnával s úbytkem ruské klientely. Meziroční pokles počtu hostů z ruskojazyčných zemí činil 44 procent. ČTK to oznámilo ministerstvo financí, které je jediným akcionářem hotelu.

Mezeru vzniklou úbytkem ruské klientely hotelu Thermal částečně zaplnily rostoucí počty německých hostů, přibývali i čeští klienti. V hotelu se také častěji ubytovávají arabští hosté, kterých loni přibylo 13 procent, což představuje 209 hostů navíc. Většina pocházela z Kuvajtu a Spojených arabských emirátů. Hotel začal spolupracovat s agenturou CzechTourism, českými centry a velvyslanectvími v zahraničí. Zacílit chce na čínský trh.

V hotelu se také loni konalo o pětinu více kongresových akcí a zvýšily se tržby z pronájmu prostor. Thermalu se rovněž podařilo o 30 milionů korun snížit náklady.

Odliv ruské klientely zapříčinily podle ministerstva mimo jiné události kolem Krymu, ukrajinská krize a také propad ruské ekonomiky v důsledku poklesu cen ropy i sankcemi ze strany Evropské unie. „Udržení hotelu v černých číslech v době výrazného propadu trhu v Karlových Varech považuji za úspěch,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Ministerstvo financí plánuje hotel celkově zrekonstruovat, což by mělo stát 400 milionů korun. Ministerstvo proto navrhlo vládě zvýšit základní jmění o 300 milionů korun, dalších 100 milionů by měl zajistit investiční úvěr. Vláda se tímto bodem zabývala v pondělí, jednání ale přerušila.

Rekonstrukce by se měla zaměřit hlavně na zlepšení technického stavu a bezpečnosti hotelu. Opravit by se měly všechny pokoje v šestipatrové budově, počítá se i s rozšířením balneoprovozu a modernizací konferenčních prostor. Součástí rekonstrukce má být i zateplení objektu a výměna oken, protože provoz hotelu je v současné době energeticky velmi náročný.

Newsletter