HSBC díky USA a Británii poprvé za pět let zvýšila světový výhled

Přední britská bankovní společnost HSBC dnes poprvé za pět let zvýšila výhled růstu světové ekonomiky a inflace pro nadcházející dva roky. Ekonomové banky uvedli, že nyní čekají podstatně silnější růst, než předpokládali koncem loňského léta, zejména ve Spojených státech a Británii. Lépe podle nich vypadá situace i v Japonsku, Německu a ve Španělsku.

Globální ekonomika podle nových odhadů banky poroste letos o 2,5 procenta proti zářijové prognóze 2,3 procenta. Na příští rok čekají ekonomové HSBC mírné zrychlení na 2,6 procenta, což je rovněž více než zářijový odhad 2,5 procenta. Globální průměrná inflace bude letos činit 3,0 procenta a příští rok 2,7 procenta proti dosavadním předpovědím 2,7 a 2,5 procenta.

Ekonomové především čekají podstatný růstový impulz z USA po nástupu nového prezidenta Donalda Trumpa, od něhož se čeká posílení rozpočtových výdajů a další kroky na podporu ekonomiky. Banka tak zvýšila letošní odhad pro USA o půl procentního bodu na 2,7 procenta.

Britská ekonomika si v období po červnovém referendu o vystoupení Británie z EU vede značně lépe, než se původně očekávalo. Británii HSBC zvýšila letošní prognózu rovněž o půl bodu – z dosavadních 0,7 procenta na 1,2 procenta.

Globální růst podpoří podle HSBC i zvýšená aktivita ve zpracovatelském průmyslu a stabilní hospodářský vývoj v Číně.

„To vše vysvětluje, proč můžeme nabídnout vzácné potěšení: poprvé od začátku roku 2012 zvyšujeme předpověď globálního růstu a inflace na příští dva roky,“ citovala agentura Reuters ze zprávy ekonomů banky. „Je to však stále svět, v němž růst zřejmě zůstane kolem slabších temp několika posledních let,“ dodala HSBC.

Newsletter