Hurá na hory! Ale pozor, úrazů přibývá.

Hory, a nejen je, zasypal sníh. Ideální příležitost pro zimní výlet nebo pár dní na lyžích. Důležité je nepodcenit pojištění. Jen loni evidovala horská služba o 500 úrazů více než o rok dříve. A hodí se nejen klasické cestovní pojištění, ale i životní a úrazové pojištění. A to nejen v případě fatálního úrazu? Životní pojištění a řada dalších připojištění, o kterých lidé často ani nevědí, že je platí, může třeba i v případě zlomeniny zmírnit či pokrýt zvýšené náklady spojené s léčbou. Například nadstandardní pokoj, odlehčenou sádru a zkvalitnění následné péče spojené s následnou rehabilitací.

Zima se definitivně přihlásila o slovo, lyžaři a vlekaři se radují. Nadšenců pro zimní sporty přibývá. Spolu s oblibou lyžování však bohužel narůstá i množství úrazů, k nimž na sjezdovkách či běžeckých stopách dojde. V minulé sezóně musela horská služba zasahovat na českých svazích víc než 7 600x. A to bylo o celých 500 zásahů více než v zimě 2016–2017 a o 2 000 více než rok předtím. Příčinou byly nejčastěji úrazy na sjezdových lyžích (4 334) nebo na snowboardu (1 418). Pěší a běžkaři byli příčinou 700 zásahů. Nejčastěji řeší záchranáři zhmožděniny, poranění kloubů a zlomeniny, a to jak ty klasické, tak i komplikované. V Čechách se nejvíce úrazů stane na sjezdovkách v Krkonoších, na druhém místě jsou Jeseníky. Čeští lyžaři jsou také velmi často ošetřování v Rakousku nebo Itálii. Například v březnu 2017 jich bylo v Rakousku ošetřeno o 10 procent víc než rok předtím a obdobně tomu bylo i v dalších zimních měsících – viz tabulka.

Samozřejmostí před výletem do hor nebo na běžeckou výpravu v údolí by mělo být dobré pojištění. „Klasické cestovní pojištění hradí především léčebné výlohy. Životní a úrazové pojištění pak chrání před dalšími následky a kryje například krátkodobý i dlouhodobý výpadek příjmu. Můžete však v jeho rámci získat řadu dalších výhod – třeba odlehčenou sádru nebo komfortnější pokoj v nemocnici či příspěvek na léčbu a rehabilitaci,“ vysvětluje Marek Bajer, produktový specialista pojišťovny MetLife. „Například v rámci připojištění doby nezbytné pro léčbu úrazu, vám v případě otřesu mozku budeme po dobu až 40 dnů vyplácet denní dávku. Pokud si zlomíte stehenní kost, tak až 255 dní, u tříštivé či otevřené zlomeniny obratle až 260 dnů,“ doplňuje M. Bajer. V komplikovanějších případech může mít úraz i trvalé následky, které mohou následně ovlivnit i chod domácnosti a životní úroveň, a je proto dobré pamatovat i na toto připojištění.

Náklady spojené s úrazem v zahraničí se přitom snadno vyšplhají ke statisícům. Jen pro představu – přeprava vrtulníkem vloni vyšla na víc než sto tisíc korun. A operace po úrazu hlavy nebo páteře může vyjít na víc než půl milionu korun.

Před cestou na hory stojí za to zvážit uzavření životního a úrazového pojištění. A pokud již sjednané je, pak si ověřit, co kryje a jaké možnosti pro případ úrazu na horách, zejména v zahraničí nabízí. Ti připravení lépe čelí možným problémům

 

Přehled počtu ošetřených českých pacientů v Rakousku

                                   2016                                      2017

Listopad                    194                                        202

Prosinec                   409                                        460

Leden                        498                                        708

Únor                          708                                        917

Březen                      876                                        971

Zdroj: ročenka Kanceláře zdravotního pojištění

Newsletter