Hurikán Patricia poškodil v Mexiku až 3500 domů

Mohutný hurikán Patricia, který v sobotu ráno udeřil na západní pobřeží Mexika a způsobil evakuaci tisíců lidí, poškodil 3000 až 3500 domů, oznámila podle agentury AP mexická vláda. Podle mexického prezidenta hurikán, který postupně výrazně zeslábl až na běžnou tlakovou níži, zasáhl oblast o rozloze 3500 hektarů. Asi 235.000 obyvatel zůstalo bez elektřiny, u poloviny z těchto lidí byl již přívod proudu obnoven, dodal Enrique Peňa Nieto.

Původně hurikán nejsilnější páté kategorie, který z Pacifiku přinesl přívalové deště a zaplavil ulice měst, se nad hornatým vnitrozemím v sobotu odpoledne místního času rychle vyčerpal, přesto však meteorologové varovali před dalšími silnými dešti.

Hurikán vstoupil na pevninu v mexickém státě Jalisco. Síla větru v tom okamžiku podle odhadů dosahovala téměř 270 kilometrů za hodinu.

Podle odborníků je relativně malá výše škod dána tím, že střed Patricie byl v době největšího účinku v málo obydlené oblasti. V turistickém středisku Puerto Vallarta, kde se čekal přímý úder a z něhož bylo evakuováno na 15.000 turistů, pocítili jeho sílu jen nepřímo. Hurikán se navíc pohyboval poměrně velkou rychlostí přes 30 kilometrů v hodině, takže nepůsobil na jedno místo příliš dlouho.

Newsletter