Hypotéky v Česku zdražují, zájem lidí ale roste

AKTUALITY – Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu vzrostly. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v srpnu v rámci meziměsíčního srovnání roste. Letos bylo v osmém měsíci sjednáno skoro stejně hypotečních úvěrů jako loni v srpnu, objemy ale vzrotly.

Prázdninový souboj letos vyhrává srpen

Průměrná úroková sazba se v srpnu vyšplhala na 2,53 procenta, takže hypotéky mírně zdražují. I přes rostoucí sazby byl zájem o hypotéky v srpnu vyšší. Do bank si přišlo pro hypoteční úvěr 8 475 klientů, což je o 1 459 víc než v červenci.

“Stejně jako v červenci i během srpna držely všechny významné banky své sazby téměř na předchozích úrovních. V zásadě nechtěly při zvýšeném zájmu o úvěry před platností doporučení ČNB zpřísňujících testování bonity přenechat klienty konkurenci,” hodnotí vývoj úrokových sazeb Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

„Zájem Čechů o hypoteční úvěry bude nyní (stejně jako sazby) nejspíše stoupat – vrací se z prázdnin a hypotéku si chtějí stihnout vzít ještě před říjnovým zpřísněním podmínek pro jejich poskytování,“ říká Vladimír Staňura, poradce ČBA pro otázky bydlení.

Podle šéfa Ekospolu Evžena Korce budou mnohem zajímavější čísla za září, kdy by se mělo hypoteční šílenství projevit naplno. Banky už nyní potvrzují, že zájemců v těchto dnech evidují výrazně více. Kdo vážně uvažuje o koupi nemovitosti a chce její pořízení financovat pomocí hypotéky, neměl by více váhat. „Pro využití současných mírnějších pravidel má opravdu posledních pár dnů. Do banky se všemi potřebnými dokumenty musí dorazit nejpozději do konce příštího týdne. Od toho následujícího už budou platit výrazně horší podmínky pro získání hypotéky,“ dodal Korec.

Stejně tak v srpnu vzrostly i sjednané objemy hypotečních úvěrů. Lidé si během druhého prázdninového měsíce přišli do bank pro hypotéky v objemu 18,788 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání jde o nárůst v hodnotě 3,4 miliard korun. Hypotéky tak kopírují trend z posledních tří let. Před tím v letech 2013 – 2015 byl trend opačný, kdy tehdy v červenci letní akce přilákaly do bank více klientů než v srpnu.

Ačkoli před rokem byla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů 2,01 procenta, hypoték bylo  sjednáno skoro stejně. Zájem o hypotéky sice meziročně klesl, ale ne o mnoho. Loni během srpna bylo sjednáno jen o 34 hypoték více. Objemy jsou naopak letos vyšší, a to o 752 milionů korun.

Aktuality na hypoteční trhu

Banky hypoteční úvěry většinou zdražují. Letní akce se chýlí ke konci a na podzimní je ještě brzy. Ke zdražování například přistoupila Česká spořitelna, která od pondělí 17. září zvýšila úrokové sazby u všech svých fixací. Hypotéky s fixací na jeden až pět let zdražily o 0,2 procentního bodu, ostatní zdražily o něco méně. Podle banky je stále největší zájem o hypotéky s pěti, osmi a desetiletou fixací.

“Nyní již banky nemají důvod vyčkávat, protože od prvotního zájmu k samotné žádosti, natož pak k podepsání smlouvy, uběhne vždy nějaký čas a čím více se blíží říjen, tím je menší pravděpodobnost, že se vše stihne dořešit do jeho počátku. Nyní nás tak čeká postupná reakce bank na novou situaci. Lze předpokládat, že banky si zvyšování sazeb rozloží na více kroků, aby tak mohly snáze reagovat na konkurenci,” doplňuje Josef Rajdl.

Hypotéky naopak zlevnila například Airbank. Od 1. září snížila úroky u hypotečních úvěrů. Nové sazby, které banka nabízí, jsou nižší o 0,1 procentního bodu. Zlevnění se týká hypoték už od 700 tisíc korun. Úrokové sazby platí jak pro nové, tak i refinancované hypotéky s fixací na 5 let.

Plánované zpřísnění hypotečních úvěrů opatřením ČNB se blíží. Ačkoli by lidé dosáhli na hypoteční úvěr i po této regulaci, budou se snažit hypotéku získat ještě před 1. říjnem. Během září proto očekáváme nárůst počtů klientů i sjednaných objemů hypoték.

Newsletter