Euro po zhoršení německé podnikatelské nálady oslabilo zpět k dnešní otevírací ceně 1,1770 EURUSD. Od té se kurz opětovně odrazil do mírného zisku, zapůsobil i pokles 10letého výnosu amerického TIPS na historické minimum pod -1,12 %. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala pod úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Hyundai výrazně zvýší investice v USA, zvažuje novou továrnu

Jihokorejská automobilová skupina Hyundai Motor Group hodlá v příštích pěti letech zvýšit investice ve Spojených státech o polovinu na 3,1 miliardy dolarů (zhruba 79 miliard Kč). Firma dnes také oznámila, že zvažuje i výstavbu nové továrny v USA. Zpráva přichází v době, kdy budoucí americký prezident Donald Trump ostře kritizuje automobilový průmysl za dovoz aut do Spojených států ze sousedního Mexika a hrozí, že na tento dovoz uvalí 35procentní clo.

Hyundai Motor Group zahrnuje automobilky Hyundai Motor a Kia Motors a je pátým největším výrobcem aut na světě. V uplynulých pěti letech tato skupina v USA investovala 2,1 miliardy dolarů. Firma odmítla, že by za plánem na zvýšení investic stál tlak ze strany budoucího amerického prezidenta. Vyjádřila nicméně naději, že poptávka po automobilech v USA za Trumpova prezidentství poroste díky slibovaným opatřením na podporu zaměstnanosti.

Skupina provozuje v USA dvě továrny, Hyundai má závod ve státě Alabama a Kia ve státě Georgia. Kia loni v květnu otevřela svůj první závod v Mexiku, Hyundai v Mexiku továrnu zatím nemá, upozorňuje agentura Reuters.

Hyundai Motor Group původně plánovala, že kapacitu mexické továrny časem zvýší na 400.000 vozů ročně. Dnes však uvedla, že tento plán by se mohl změnit. Dodala, že mexická továrna teď představuje „zdroj znepokojení“, neupřesnila však proč.

Společnost Hyundai vyrábí automobily i v České republice, v listopadu 2008 oficiálně zahájila sériovou výrobu v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu osobních aut u Žiliny na Slovensku.

Newsletter