I pražskou burzu zahalí rozhodnutí Fedu. Prolomí ČEZ pětistovku?

Tento týden bude na pražské burze ve znamení globálního dění a zasedání amerického Fedu a jeho rozhodnutí o tom, zda zvýší sazby. To bude mít vliv samozřejmě i na akcie kotované v Praze. Dle trhu s futures na americkém trhu je očekávání zvýšení sazeb v září poměrně nízko resp. na úrovni 28 %. Očekávání trhu pro zvýšení v měsíci říjnu je na 40 % a sázka na prosincový růst sazeb je 59 %. Slabý dolar, který nadále mírně ztrácí svou sílu proti euru, také indikuje, že trh příliš nevěří v akci tuto středu.

Pro akcie a trh obecně je tato sázka příliš nerozhodná a zdá se, že po dlouhé době trh tápe. To s sebou samozřejmě přinese fakt, že reakce na jakékoliv rozhodnutí Fedu bude mít za následek zvýšenou volatitlitu na akciovém trhu včetně Prahy.

Tento týden bude hlavní téma trhu to, zda se ČEZu podaří odrazit hrozbu rozšíření ztrát a vstupu do nového minima letošního roku pod hranicí 500 Kč. Vzhledem k tomu, jak je tato akcie nejvíce zranitelná vůči odlivu peněz z rozvíjejících se trhů a jaký slabý moment vytvořila po doporučení od banky UBS, je tato šance opravdu vysoká. Žolíkem bude rebalance indexů PX a CECE, kde jde váha českých akcí nahoru a vytvoří tak dodatečnou poptávku. To je fakt, na který lze na první pohled hrát a sázet. Vzhledem k neznámé náladě na trhu po zasedání Fedu, kde je spíše riziko výprodeje, ať už dopadne rozhodnutí jakýmkoliv směrem, a k riziku, že prodejní tlak bude čekat na zvýšenou poptávku spojenou s rebalancí, se ale můžeme dočkat pasti této sázky a akcie mohou být pod prodejním tlakem. Tento pohyb jsme již na trhu viděli v minulosti několikrát.

Komerční banka, která se v pátek snažila vytvořit nový nákupní moment, otevírá mírně níže a testuje 5400 Kč. Zprávy z Polska, kde se opět plán na konverzi CHF půjček staví proti bankovnímu sektoru, ale naší bance pomůže a ta se může těšit přílivu peněz z regionu, jako statut bezpečného přístavu.

Newsletter