IDC: Prodeje smartphonů výrazně zpomalí

Celosvětový prodej chytrých mobilních telefonů v příštím roce stoupne o 12 procent na 1,4 miliardy přístrojů. Tempo jeho růstu však výrazně zpomalí z letošních 26 procent. Vyplývá to z prognózy, kterou představila výzkumná společnost IDC. Výrobci smartphonů se podle IDC musejí připravit na čím dál ostřejší cenovou konkurenci na trhu.

„Parametry cenově dostupných chytrých telefonů jsou čím dál lepší. Spotřebitelé již nepotřebují telefon nejvyšší třídy, aby měli jistotu slušné kvality hardwaru. Největší otázkou nyní je, o kolik níže mohou ceny spadnout,“ upozornila analytička IDC Melissa Chauová.

Podle prognózy, kterou IDC zveřejnila na svém webu, by měla celosvětová průměrná prodejní cena chytrých telefonů do roku 2018 klesnout na 241 dolarů (zhruba 5360 Kč) z letošních 297 dolarů (6600 Kč). Na rozvíjejících se trzích by se během stejné doby měla cena propadnout až na 102 dolarů z letošního 135 dolarů.

Dominantní pozici na trhu by si měly v příštích letech udržet chytré telefony využívající operační systém Android od společnosti Google. Jejich tržní podíl by měl v roce 2018 činit 60,9 procenta ve srovnání s podílem 66,6 procenta v letošním roce.

Celkový prodej chytrých telefonů by se měl v roce 2018 podle IDC přiblížit 1,9 miliardy přístrojů. Průměrné roční tempo růstu v letech 2014 až 2018 by tak činilo téměř deset procent. 

Newsletter