IDC: Světový trh pro internet věcí se do roku 2020 ztrojnásobí

Světový trh pro internet věcí v příštích letech poroste. Do roku 2020 se jeho hodnota zvýší skoro trojnásobně na 1,7 bilionu dolarů (skoro 42 bilionů Kč). Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešního sdělení výzkumné společnosti International Data Corporation (IDC). 

Jako internet věcí se označuje připojování domácích spotřebičů a zařízení k internetu. Hodnota souvisejícího trhu loni činila zhruba 655,8 miliardy dolarů. Podle odhadů IDC poroste tempem 16,9 procenta ročně. 

„Přístroje, propojitelnost a IT služby budou v roce 2020 tvořit většinu (světového) trhu internetu věcí,“ sdělilo podle Reuters analytické středisko. „Dohromady budou v roce 2020 představovat více než dvě třetiny světového trhu pro internet věcí“. 

Na vývoj směrem k domácnostem s on-line spotřebiči sází technologické společnosti jako Google, Intel Corporation, Samsung Electronics nebo Cisco Systems, i telekomunikační giganti jako Vodafone či americký Verizon. 

Na příklad Google loni koupil výrobce chytrých termostatů a detektorů kouře Nest Labs. Samsung převzal americkou začínající firmu SmartThings, výrobce softwaru, který pomáhá řídit vše od zámků od dveří po vypínače elektrického osvětlení. Intel letos v únoru oznámil, že koupí německého výrobce síťových čipů Lantiq, aby rozšířil své portfolio čipů, které se používají v přístrojích připojených na internet. K většímu angažmá v internetu věcí by podle médií Intelu mohl pomoci i jeho nejnovější obchod, ve kterém kupuje svého menšího soupeře Altera. Ten vyrábí procesory používané třeba v autech. 

Newsletter